Návrat na titulní stránku

číslo 28 / 2007

Pořiďte si


Radůza pohledem Olgy Špátové

Radůza v Divadle ArchaPísničkářka Radůza vydá už v září nové studiové album V salonu barokních dam a podle všeho půjde o nahrávku výrazně se vymykající z kontextu její dosavadní tvorby. Ještě než se její příznivci dočkají novinek – například písně na text Jana Nerudy či skladeb se smyčcovým kvartetem –, mohou si na jejím prvním DVD Půjdu, kam chci připomenout koncerty, které v říjnu minulého roku odehrála v pražském Divadle Archa, a současně posoudit, nakolik se zpěvačce dokázala dostat pod kůži filmová dokumentaristka Olga Špátová.

K natočení dokumentárního filmu o Radůze prý Špátovou inspiroval její otec, kameraman a režisér Jan Špáta, který měl rád zpěvaččinu starší píseň Jednou to pomine. První pokus o to, dostat Radůzu před kameru, ale nevyšel. Až ve chvíli, kdy se písničkářka rozhodla uzavřít jednu etapu svého života i tvorby, Špátovou sama vyhledala. Filmařka pak nasnímala její koncerty v Arše, kde vznikl rovněž materiál pro živé album Radůzy Vše je jedním, a zhruba v téže době pořídila i půlhodinový dokument, jehož název vetknula i do titulu DVD.

Obal DVDZpěvačka na procházce se psem, cválající na koni, jedoucí na horském kole, klábosící při vaření – podobné obrázky by jistě mohl obsahovat medailon kterékoli z hvězd a hvězdiček showbyznysu, od nichž se Radůza odlišuje takřka vším. Naštěstí se Špátová neomezila jen na líbivé či překvapivé záběry, svou spontánností i empatií několikrát přiměla spíše introvertní Radůzu k upřímným a otevřeným výrokům, které jsou v jejím dokumentu tím podstatnějším. Spíše než mnohokrát slyšené a publikované věty o zpěvaččiných začátcích na ulici či o klíčovém setkání s „objevitelkou“ Zuzanou Navarovou jde o Radůzina slova o víře, partnerovi, mateřství a potřebě vnitřní svobody.

Také druhou část DVD, koncertní sestřih, výrazně ovlivnila Olga Špátová – nejenže vystoupení Radůzy natáčela, ale podílela se i na výběru skladeb, které zazněly. Mezi šestnácti písněmi (několik dalších skrývá „bonus“ nosiče) nechybějí ukázky ze všech tří řadových alb, ale ani novinky z chystané podzimní desky. Radůza tu střídá harmoniku s klavírem i kytarou, divokou i komornější polohu své tvorby. Komplexnímu svědectví o jednom velkém talentu bohužel schází patřičná atmosféra – jak již bylo na těchto stránkách publikováno v souvislosti s albem Vše je jedním (viz TR č. 8/2007), které se s koncertním záznamem na DVD z větší části obsahově překrývá, člověk by řekl, že většina publika v divadle byla spíše uznalá, nežli euforická, že strhující výkon písničkářky nedokázal docenit ani zdaleka každý z návštěvníků. Pravda, s „přidanou hodnotou“ obrazu to vadí o trochu méně...

MILAN ŠEFL

Foto Ivan Prokop