Návrat na titulní stránku

číslo 25 / 2007

Nalaďte si


„Už šetřím na ten peníz, Charóne“

Příběh architekta Vladimíra Hrubého byl natočen sběrnou metodou v  letech 2002 až 2006. Název výsledného rozhlasového dokumentu Mluvil jsem s Charónem, který Český rozhlas 3 odvysílání ve středu 20. června ve 21.45, lze chápat jako metaforu architektova osudu. Ve svých 72 letech prodělal tři operace srdce: výměnu mezichlopně, operativní narovnání aorty, která byla zkroucená jako hadice, a zavedení bypassu. Po poslední operaci ležel několik dnů  v kómatu.

Plzeňský architekt Vladimír HrubýVladimír Hrubý je významnou plzeňskou osobností: byl bytovým architektem, projektoval interiéry budov, učil na stavební průmyslovce, navrhoval hračky a nábytek pro děti. Po náročných operacích se vrátil ke své práci. Ve vstupní hale budovy plzeňského rozhlasu připravil několik výstav s názvem Ateliéry tvořivosti. Na nich se prolínaly jeho návrhy dětského nábytku a kresby s malbami a plastikami žáků a učitelů uměleckých škol. „Tvořivá práce je v podstatě hra, je to takový individuální dialog s nápadem, s materiály, barvami a tvary. Mladí i dospělí lidé se při tom soustředí, uklidní i rehabilitují. Tvořivá práce má nesporně léčivé účinky, protože nám přináší radost,“ říká Vladimír Hrubý.

Po přestálém záchvatu mrtvice nevládl ani rukama, ani nohama, neuměl psát, špatně se vyjadřoval, hledal slova. V pořadu o svém životě však už hovoří poutavě, jeho projev je plynulý a zřetelný, nepoznamenaný přestálými zdravotními útrapami. Po návratu z nemocnice začal sestavovat, skládat a lepit z dřívek originální nástěnné hodiny. Desítky jich tikají na stěně jeho ateliéru a připomínají tep života. Architekt Hrubý je moudrý a laskavý člověk, který si dopřává a šíří kolem sebe pohodu, snaží se mít vždy dobrou náladu. „Hlavně se ničím moc dlouho netrápit, i když mně někdo ublíží,“ říká.

A co vzkazuje Charónovi? „Vím, že budu tvoji službu potřebovat, už šetřím na ten peníz, co za to zaplatím, ale protože jsi moudrej, zkušenej, starej, starší než já, musíš bejt i trpělivej, počkej s tím ještě. Dočkáš se.“

MIROSLAV BURIÁNEK

Foto archiv