Návrat na titulní stránku

číslo 18 / 2007

Televizní glosář


...AGÁTY PILÁTOVÉ

Chvála malých dějin rodinných

Trápení neviňátek je u konce. Konalo se po tři páteční večery (naposled 13. 4.) v pořadu Lidské mládě z jinak kvalitního amerického cyklu Zázračná planeta. Batolata tu musela podstupovat potměšilé hry, při nichž se jim umisťovaly na hlavičku elektrody či se jim úmyslně odstrkovala lákavá hračka; to vše aby se vyzkoumalo, v kterém měsíci to či ono vnímají, kdy je začínají zajímat barvy, tvary, jak napodobují zvuky. Samozřejmě přeháním - dětem se neubližovalo, jen se trochu obtěžovaly; nicméně pořad, ač plný roztomilých okatých stvořeníček, působil většinou nezáživně a přinášel pravdy zajímavé leda pro odborníky, které ale každá všímavá matka dávno ví. Občas se zkrátka i Česká televize přesvědčí, že ne každý zahraniční dokument musí být nutně skvělý.

Pořadu Krimi live by slušel větší švihKdo netráví čtvrtky v ordinaci v růžové zahradě, asi s radostí sleduje epizody z cyklu Jana Šikla Soukromé dějiny. Dokumenty Sejdeme se v Denveru (29. 3.), Mávnutí motýlích křídel (5. 4.) či Líbám tě a miluji (12. 4.) byly vzorovou ukázkou kreativní práce s materiálem, vynikajícího střihu, citlivě zpracovaného i předneseného komentáře. O dobře vybrané hudbě nemluvě. Pěkné, poučné a výmluvné. Snímky skrze „malé“ rodinné dějiny povědí o těch „velkých“ leckdy víc než tlustá pojednání. Poutavost zmíněných titulů navíc zvyšuje, že to často bývají příběhy poměrně známých osobností: například v Mávnutí motýlích křídel jsme sledovali osudy hudebního skladatele Václava Felixe. Tvůrce cyklu dokáže taktně pojednat i ožehavá témata - třeba normalizační angažovanost protagonistů nebo partnerské rozchody. V jedné z upoutávek ČT nedávno zazněla výzva, že se hledají další vlastníci amatérských filmů - počítá se tedy s dalším pokračováním cyklu. Zaslouží by si to.

Úspěšný pořad Primy Krimi live má po čtvrt roce existence slušný ohlas: lidem se hra na pátrače zřejmě líbí, poslali už na dva tisíce esemesek a mailů, do studia volají stovky diváků. Až na to, že Krimi live vzniklo jako přes kopírák z obdobné relace ČT Na stopě... Ještě víc vadí, že - na rozdíl od titulu České televize - jde o pořad velice rozvláčný; prodlužují jej nejen vložené reklamy, ale také zbytečné upoutávky. Vcelku sympatické živé relaci by slušel větší švih.

Autorka je filmová a televizní publicistka

Foto archiv