Návrat na titulní stránku

číslo 17 / 2007

Nalaďte si


Černé drama pro hlasy různých barev

Ucho i hrob chce prodat starý nedoslýchavý vdovec Stašek, který se ocitl ve finanční i životní krizi. Hrob je skutečný, poničili ho vandalové, Stašek nemá na jeho opravu peníze, a proto chce prodat své pojítko se světem - „ucho“ čili elektronické naslouchátko. Staškův jen o něco mladší přítel Vojtek by „ucho“ potřeboval, ale nemá pohromadě dost velkou částku, aby si Staškovo naslouchátko koupil. A tak se Vojtek pouští do riskantní hry - je ochoten se stát případně i nájemným vrahem.

Třebaže expozice rozhlasové hry Antonína Přidala Prodám ucho, prodám hrob (v úterý 24. dubna ji uvede Český rozhlas 3 - Vltava) naznačuje, že by mohlo jít o thriller, ve skutečnosti se děj rozběhne jiným směrem - zejména do lidských hlubin Staška (Ladislav Lakomý) samotného. Erynií jeho svědomí je Vlasta (Ivana Valešová), už mrtvá milenka a nepříjemné alter ego v jednom, finanční nadějí bezohledný podnikatel Mach (Jiří Vyorálek) a lidskou Machova dívčí sekretářka Dita (Zuzana Ščerbová). Dávný kamarád Vojtek (František Derfler) je v této situaci Staškovým pomocníkem a spoluhráčem.

Dramatik Antonín Přidal se ujal i režie rozhlasového snímku a zvolil důsledně stylizované ztvárnění celého příběhu, jemuž kromě hereckých výkonů napomáhá také nástrojově úsporná hudba Maxe Wittmanna. Přidalovy režijní prostředky zdůrazňují vlastní téma této tragikomické černé hry: tím je ponor do nitra starého muže, jehož život se začíná dít ve stínu konečnosti. Hra proto záhy vybočí od obrazu křivd a ústrků, jimž jsou vystavováni staří lidé, k hodnotám, pro něž stojí za to nepropadat beznaději a rezignaci stáří. Jsou mezi nimi také marné iluze, bez nichž ovšem život ztrácí smysl.

Staškova postava přinesla velkou příležitost Ladislavu Lakomému - jeho starý muž je životnou a sugestivní postavou, skrývající za prudkou obhroublostí vnitřní křehkou zranitelnost a vědomí starých vin. Podobně František Derfler vybavil svého Vojtka sice zlomyslným, ale pevným kamarádstvím, své Vlastě nezůstala nic dlužna ani Ivana Valešová.

Rozhlasová hra Antonína Přidala Prodám ucho, prodám hrob vznikla v produkci literárně-dramatické redakce Českého rozhlasu Brno jako jeden z titulů projektu stanice ČRo 3 - Vltava Hra pro třetí tisíciletí.

TOMÁŠ SEDLÁČEK