Návrat na titulní stránku

číslo 15 / 2007

Nalaďte si


Barevné ostrovy v Atlantiku

Když se budete chtít vypravit na Azorské ostrovy, určitě se nepřipravujte četbou Twainova cestopisu Našinci na cestách, už název patřičné kapitoly „Ubozí, neteční a líní obyvatelé Azorských ostrovů“ naznačuje, jaké dojmy si slavný americký spisovatel z ostrovů odnesl. Německý osvícenec J. G. Forster hodnotí ve svém spisku Cesta kolem světa Azory příznivěji, líbí se mu tamní urostlé jeptišky s jiskrou v oku, o tamních kopcích píše, že patří k těm nejkrásnějším, jaké kdy vytvořila příroda a lidská práce, interiéry kostelů voní cedrovým dřevem.

Zeleň pastvin na Azorských ostrovecch jako by byla importovaná z IrskaNaše vnímání přírodních krás se mění. Našince na Azorách fascinuje nevídaně čerstvý vzduch a překvapivé barvy ostrovní krajiny: modrá, fialová a bílá všudypřítomných hortenzií, škála černých a šedých odstínů sopečných skal, zeleň pastvin jako by importovaná z Irska. Na jiných místech ostrovů si zase připadáte jako na skotském venkově. Proměny krajiny evokují kulisy filmu Jurský park, při sestupu jícnem vyhaslé sopky si zase připadáte jako postava z románu Julesa Verna Cesta do středu země.

Dějiny ostrovů předurčila jejich poloha uprostřed Atlantiku. Staly se důležitým místem pro mořeplavce-objevitele (na Azorech se na zpáteční cestě, kdy objevil Ameriku, zastavil Kolumbus), ale také pro piráty, velrybáře, pro farmáře a vinaře z domovského Portugalska. Do příchodu mořeplavců z Evropy byly neobydlené. Pro našince ze země bez moře představují fantastické dobrodružství výpravy na otevřené moře, kde pozorujete velryby a delfíny. Máte-li ovšem štěstí a velrybu skutečně uvidíte.

Ve Víkendové příloze stanice Vltava v sobotu 14. dubna navštívíme čtyři Azorské ostrovy: Sao Miguel, Terceira, Faial a Pico. Zastavíme se v  jednom z nejproslulejších barů na světě, v Peter‘s Café Sport v Hortě, hlavním městě ostrova Faial. V muzeu, které je umístěno v patře nad barem, se nalézá sbírka obrázků na velrybích kostech. V přístavu města Horta kotvil kapitán Cook. Příběhy oceánu vás provázejí na každém kroku. Budeme mluvit o historii ostrovů, o azorských pohádkách, o architektuře, o činných sopkách - domorodcům život bez přítomnosti sopek v jiných, klidnějších částech planety, připadá nepřekonatelně nudný, tady si uvědomíte, že země žije a dýchá. Zmíníme se i o česko-azorských souvislostech.

Dopolední vysílání Víkendové přílohy věnované Azorských ostrovům budou provázet skladby portugalské skupiny Madredeus spojující klasické fado s moderní hudbou. V pořadu se budeme zajímat i literární obraz ostrovů. Z Azor, z ostrova Terceira, pocházela matka jedné z největších postav portugalské literatury - Fernanda Pessoy...

JIŘÍ KAMEN

Foto Jiří Kamen