Návrat na titulní stránku

číslo 15 / 2007

Televizní glosář


JANA J. PUTIMSKÉHO

Sága rodu Forsytů je vyumělkovaná nudaNení všechno zlato, co se třpytí

Ne nadarmo se říkává, že dvakrát nelze vstoupit do stejné vody. Když v České televizi zjistili, že sledovanost seriálu Horákovi poklesla, rychle do jeho vysílacího času přesunuli anglickou sérii Sága rodu Forsytů. Nejsem si jist, zda si pomohli. Už při premiérovém uvedení před dvěma lety vadila procovská vyumělkovanost a obávám se, že nepominula ani nyní, i když byl uveden jiný sestřih - celkem třináct zhruba pětapadesátiminutových epizod. Nevím, zda si toho někdo z diváků vůbec někdo všiml. Se seriály jsou zkrátka potíže: u domácí produkce není nikdy jisté, zda publikum dostatečně přiláká, zahraniční nová zpracování kdysi úspěšných titulů se zase nemohou rovnat těm původním, třebaže je převyšují nákladností.

Prima pro změnu sází na dávné dobrodružné evergreeny, shodně polského původu, které si před pětatřiceti lety vydobyly velkou oblibu. Nejprve to byli Čtyři z tanku a pes, nyní následuje Kapitán Kloss. Jenže vážení „primáci“ buď mají krátkou paměť nebo ony bohatýrské doby vůbec nezažili - ale ať je to tak či onak, mohli si snadno zjistit, že příběhy zakukleného kapitána Klosse se ve skutečnosti nazývaly S nasazením života. Nyní už jen netrpělivě čekám, zda se na obrazovku nevrátí ještě neméně proslulých Sedmnáct zastavení jara.

Příznivci dávno odvátých časů, respektive jejich cukrkandlové podoby zachycené na filmovém pásu, se rovněž dočkali příjemné nadílky: Kdybych byl tátou, Mravnost nade vše, Falešná kočička, Nebe a dudy. Pokud by však zájemci zatoužili po podrobnějších údajích a chtěli si proto pořídit (prozatím) třídílnou obrazovou publikaci Barrandov, knihu přepychově vytištěnou a s nádhernými fotografiemi, splakali by nejen nad olbřímí cenou (pro koho taková kniha vlastně vychází a kolik se jí prodalo?), ale hlavně nad bezobsažným, tlachavým textem Pavla Jirase, který směrodatných informací přináší pramálo.

Autor je filmový a televizní publicista

Foto archiv