Návrat na titulní stránku

číslo 14 / 2007

Rozhlas Plus


Rádio a lidé
Seriál mapující osudy lidí a události spjaté s historií radiotechniky

Marconi zaplavil český trh

Reklama z roku 1934Radiopřijímače firmy Marconi vynikaly důkladným provedením a často i zdařilým vzhledem. Do Československa je dovážela firma Radioslavia. „Nerozhodujte se ke koupi radiopřístroje, dokud jste na vlastní uši neslyšel radiopřístroj Marconi,“ hlásala dobová reklama.

V roce 1933 byly na trh uvedeny radiolampy prodávané pod značkou Catkin. Tyto elektronky byly osazovány do některých přijímačů Marconi. Výrobu spustila anglická firma General Electric, která produkovala radiolampy známé pod značkou Gecovalve.

Zavedení lamp Catkin bylo provázeno velkou reklamní kampaní. Oproti klasickým radiolampám se skleněnou baňkou bylo pouzdro lampy Catkin kovové. Obal zároveň tvořil anodu lampy. Myšlenka kovových lamp nebyla nová, výroba byla ovšem zprvu problematická vzhledem k technologické náročnosti spojování skla a kovu. Výhodou lamp Catkin proti klasickým elektronkám byla nerozbitnost, menší rozměry a lepší chlazení.

Marconi slouží všude

Vyráběly se celkem tři typy těchto kovových lamp. Dvě lampy s perforovanými stínícími kryty pro vysokofrekvenční obvody a rovněž koncová zesilovací lampa, která neměla kryt, a proto musela být pro odizolování anodového napětí opatřena silnou vrstvou emailu. Kovové lampy začaly brzy vyrábět i jiné, zejména americké firmy.  Prvními kovovými elektronkami vyráběnými ve velkých sériích byly ale právě lampy Catkin. Pro restaurování radiopřijímačů Marconi se dnes originální lampy této značky shánějí poměrně obtížně.

Ocitujme dobovou reklamu: „Skvělá pověst lamp Marconi nezakládá se pouze na jejich teoretické superioritě a praktické výkonnosti, nýbrž obzvláště na tom, že slouží spolehlivě po celá léta za nejtěžších podmínek ve všech končinách země. Lamp Marconi užívá se všude, kde je rádio činitelem životní důležitosti, a kde slouží veřejnosti: na zámořských parnících, v plovoucích majácích, na letadlech a letištích, v policejní a bezpečnostní službě, ve velkých vysílačích a přijímačích pro zámořskou telegrafii a telefonii, v rozhlasových vysílačích od nejmenších až do nejmohutnějších, pro školský rozhlas...“

Přijímač Marconi 42Marconi 42

Marconi 42 byl proveden jako 3+1 lampový, tříobvodový přijímač s pásmovým filtrem na střídavý proud (AC verze). Přijímač byl osazen dynamickým buzeným reproduktorem, mohutná skříň byla zdobena v typickém „květnatém“ stylu firmy Marconi, knoflíky byly soustružené ze dřeva. Přijímač má impozantní zjev a byl osazován lampami MS 4B, MH 4, MPT 4 a U10. Byl vyráběn i v provedení pro připojení na stejnosměrnou síť (DC verze). Firma Radioslavia ho v letech 1932 a 1933 nabízela za tři tisíce šest set korun.

Restaurované šasí přijímače Marconi 253Marconi 253

Marconi 253 se vyráběl rovněž jako 3+1 lampový, tříobvodový přijímač s dynamickým buzeným reproduktorem, skříň byla vyvedena v obdobném stylu jako u přijímače typu 42. Celuloidová stupnice byla již v obloukovém provedení („rohlík“). Tento aparát byl rovněž osazován lampami MS 4B, MH 4, MPT 4 a dále usměrňovací lampou U12.

Marconi 272

Marconi 272 byl výkonný 4+1 lampový osmiobvodový superhet s buzeným dynamickým reproduktorem pro vlnové rozsahy 200 až 500 metrů  a 1000 až 2000 metrů. Kvůli bočnímu sešikmení a odskoku skříňky byl tento radiopřístroj občas přezdíván Pagoda. Osazen byl lampami MX 40, MS 4, MHD 4, MPT 4 a MU 12. Výroba probíhala v letech 1934 a 1935. Některé verze tohoto aparátu byly vybaveny magnetickým indikátorem vyladění, který byl osazen v čelné stěně skříňky - vlevo vedle bakelitového rámečku reproduktoru. Prodej tohoto přístroje provázelo mnoho zdařilých celostránkových reklam v dobových časopisech.

MIREK FIALA, e-mail: vlad.fiala@quick.cz

Snímky archiv autora

(Pokračování v TR č. 16/2007)