Návrat na titulní stránku

číslo 14 / 2007

Nalaďte si


Románová meditace o přátelství

Knihy Roberta Fulghuma, unitářského pastora, filosofa, učitele, zpěváka a malíře, už vyšly ve 27 jazycích. I u nás velmi populární americký autor se narodil 4. června 1937 v Texasu a dnes žije v Lake Union v Seattlu. Náklonost čtenářů si na celém světě získal sedmi útlými knížkami úvah o tom, co každý den obvykle bez povšimnutí míjíme, ač se nás to týká. Nejznámější knihou o chestertonovských „ohromných maličkostech“ se stala hned ta první - Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce - z roku 1988, které se v 93 zemích prodalo přes 14 milionů výtisků. Autor o sobě mluví jako o samoukovi, pro kterého byla nejdůležitější škola života. Čtyřikrát objel svět, strávil dlouhý čas v zenbuddhistickém klášteře, byl kovbojem, barmanem, zaměstnancem firmy IBM, učitelem kreslení i hry na kytaru.

Robert FulghumPo několikaleté tvůrčí pauze se pokusil o jiný literární žánr a napsal objemný, téměř pětisetstránkový román Třetí přání. Pikantností jistě je, že kniha spatřila světlo světa v roce 2004 v pražském nakladatelství Argo, stala se u nás prodávaným hitem, její anglický originál ve Spojených státech amerických však dosud nevyšel. V  románu sledujeme osudy tří hlavních hrdinů : mladého amerického lékaře Max-Pola, kterému zemřela těhotná žena, osmdesátiletého šarmantního profesora Alexe Evanse, Kréťana s anglickým jménem, pasem a domovem, a tajemné Američanky Alice, odbornice ve výzkumu očních duhovek. Všichni tři hledají cosi obdobného, nejdříve každý na vlastní pěst a později spolu. Hledají „neobyčejný vztah“, hledají člověka, který by se stal svědkem jejich vlastního života. Díky prozřetelnosti se jejich osudy neustále proplétají a doplňují, a tak se vlastně stávají navzájem svými svědky. Děj se přelévá z jedné země do druhé. Ocitáme se uprostřed rozvalin starověké krétské kultury, poté se přesuneme do impresionistické zahrady Giverny, kde maloval Claude Monet, jezdíme vlaky po Evropě, plavíme se lodí po oxfordském kanálu. Životy a myšlenky tří hrdinů se sice komplikovaně, přesto však neodvratně přibližují. Fulghumova meditace o smyslu života a ceně přátelství jistě zaujme i rozhlasové posluchače.

První část desetidílné dramatizované četby na pokračování z  románu přeloženého Lenkou Fárovou a Jiřím Hrubým je předznamenána krátkým rozhovorem Ivany Musílkové s Robertem Fulghumem. Četbu připravil režisér Pavel Krejčí a v ČRo Hradec Králové ji nastudoval s Pavlem Soukupem, Dagmar Novotnou, Janem Pilařem, Pavlem Novotným a dalšími interprety. Od pondělí 2. dubna vysílá Český rozhlas 3 - Vltava, vždy v18.30.

(pak)

Foto Hynek Bulíř