Návrat na titulní stránku

číslo 4 / 2007

Televizní glosář


...Jana Svačiny

Bez soudnosti, hrdosti a rozumu

Slovy z titulku by bylo možné diagnostikovat stav České televize na přelomu loňského a letošního roku. Alespoň soudě dle podstatné části programu, který nabídla svým divákům v ostře sledovaném období svátečních televizních žní, a zásadní novoroční proměny.

O ztrátě soudnosti, kterou prokázali všichni zodpovědní v případě seriálu Poslední sezona, byla už na tomto místě řeč. Průběžný údiv, jak mohl podobný zmetek v ČT vůbec vzniknout, umocnily závěrečné díly snad jen tím, jak dokonale se tentokrát podařilo popřít samotný princip fungování televizního seriálu: vyvolat v divákovi podobně absolutní lhostejnost k osudům hrdinů, kdy je všem upřímně jedno, jak kdo a co dopadne, se dosud nikomu nepovedlo.

Příkladů selhání kritické sebereflexe své nabídky předvedla Česká televize na konci minulého roku víc. Například v podobě obligátních silvestrovských vydání zavedených titulů. Trapasem v mezích očekávání byla užvaněná exhibice Haliny Pawlowské v Silvestrovských Banánových rybičkách. Překvapivým zklamáním byl naopak marný pokus o nadhled a vtip v rozpravě Michala Prokopa se Spejblem a Hurvínkem v Krásných ztrátách SPECIÁL, a zejména v rádobyparodickém otvírání 13. komnaty Tomáše Hanáka Ester Kočičkovou. Karikovat karikaturu, v kterou se v posledních letech sám Hanák proměnil, je zbytečné.

Reprezentativní ukázkou, jak hluboko může televize veřejné služby propadnout, se opět po roce staly předpůlnoční silvestrovské veselice na prvním programu. Novinkou standardizovaného estrádního utrpení byla letos definitivní ztráta hrdosti, s níž Česká televize vděčně přijala sběhlé reprezentanty té nejpokleslejší novácké zábavy. Scénka Karla Šípa (coby policisty s Lucií Bílou v roli cikánské prostitutky) ze Silvestra za oponou je z tohoto hlediska tragickým mementem.

Údiv nad aktuálním počínáním České televize však neskončil silvestrovskou půlnocí. Nejpodivnější překvapení přinesl nový rok v podobě nového vysílacího schématu. Zničit a z gruntu zpřeházet zaběhané vysílací schéma je sebevražedným pokusem. Co přimělo ředitele Janečka a ostatní spoluodpovědné k tomu, že se Česká televize právě k takové sebevraždě odhodlala, je těžké hádat. Důvod museli mít vskutku pádný. Nejspíš něco jako osvícení vyšší mocí, finanční prémie nebo ztrátu zdravého rozumu.