Návrat na titulní stránku

číslo 1 / 2007

Nalaďte si


Pan profesor má v malíčku veškeré lidské vědění

Pondělí 1. ledna, Český rozhlas 3 - Vltava, 16.30

Představte si pana profesora Jůzu. Může mu být kolem padesáti, vlasy má napůl prošedivělé a napůl prořídlé, pleť popelavou a skoro papírovou, na krku a na zápěstích plynule pokračující šedivým balonovým kabátem, pod nímž jsou na schýlených zádech patrné vysedlé lopatky. Tenhle snadno představitelný pan profesor se na sklonku školního roku (tedy právě teď, na začátku příběhu) vrací do rodné vsi, kde hodlá jako každoročně trávit prázdniny u maminky. Pan profesor však není tak průměrný, jak podle popisu vypadá. Naopak, pan profesor je tak výjimečný, že je až nepravděpodobný, ba že jsme si ho museli vymyslet. Pan profesor má totiž jak se říká v malíčku veškeré lidské vědění. - Tak začíná nová hra předního rozhlasového autora Přemysla Ruta Profesor a slepice.

Přemysl RutPřemysl Rut se narodil před dvaapadesáti lety v Kutné Hoře, vystudoval činoherní režii a první angažmá získal v roce1980 ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, kde také vedl kabaretní Malou scénu. Od studentských let spolupracoval s Ivanem Vyskočilem a dalšími osobnostmi českého autorského divadla (s Pavlem Boškem, Janem Vodňanským, Břetislavem Rychlíkem, Janem Burianem). Po návratu do Prahy učil na hudebně-dramatickém oddělení konzervatoře (1984–90), s přáteli provozoval Malé české divadlo (1986–90) a s Karlem Krausem, Václavem Havlem aj. spoluredigoval samizdatovou revui O divadle (1987–90). Po převratu byl mj. redaktorem Literárních novin. Spolupracoval s České televizi i s Českým rozhlasem, který kromě jeho autorských cyklů z devadesátých let (například Pianissimo, Setkání u kulatého stolku, Pohádka a její sestry, Povídka zevnitř či Stoletý zpěvník) realizoval i jeho hry, z nichž připomeňme alespoň tituly Polygoné (1991), Dohra (1996), Viktor a drak (1997), Babinský a Palacký neboli Báseň a Pravda (2000), či Druhé mládí Kašpara Junga (2005). V Českém rozhlase se Přemysl Rut podílel na mnoha pořadech literárních, hudebních a dramatických nejen jako autor, ale také jako vypravěč, herec, zpěvák a klavírista.

„Gnoseologická komedie“ Profesor a slepice, vypráví, jak pan profesor svých překvapivých vědomostí nabyl, jak s nimi nakládal, a hlavně, jak je důležité, kdo a kde takové vědomosti nosí. Inscenaci nastudovala režisérka Hana Kofránková s Viktorem Preissem, Libuší Havelkovou a Přemyslem Rutem v hlavních rolích.

MARTIN VELÍŠEK

Autor je vedoucí Redakce rozhlasových her a dokumentů Českého rozhlasu

Foto Jarka Šnajberková