číslo 21/2000
vychází 9. května

Zpět na obsah         

Hudba


Pražské jaro v rozhlase

V den, kdy vzpomínáme výročí úmrtí Bedřicha Smetany (12. května) otevřou harfy Smetanova Vyšehradu a celého cyklu Má vlast nejvýznamnější český hudební svátek. Je už nepsaným zákonem, že Český rozhlas je svými přenosy anebo vysíláním záznamů na Pražském jaru přítomen. Rozhlasové přenosy a záznamy jsou připraveny v přibližně stejné kvantitě jako v předcházejících letech.

Přímé přenosy jsme volili velmi obezřetně a také s ohledem na naše kolegy v zahraničí. I ti nám nabízejí ono typické pro svá teritoria. Vystoupení renomovaných zahraničních těles, dnes už na celém světě běžně dosažitelných na špičkových zvukových nosičích, jsou pro ně méně zajímavá než například zahajovací festivalový koncert anebo mimořádné počiny, které jsme schopni světu nabídnout. Smetanova Má vlast je letos v ryze českých rukách, byť světem již důkladně protřelých - Pražské symfoniky bude řídit současný šéfdirigent Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu Petr Altrichter. Beethovenova Devátá v závěru festivalu letos patří České filharmonii a jejímu šéfovi Vladimiru Ashkenazymu. Co rozhodně patří k událostem festivalu, je mimo jiné provedení dvou závažných děl význačných českých skladatelů druhé poloviny našeho století. Martin Turnovský nastudoval oratorium Jana Nováka Dido a Jiří Bělohlávek Vokální symfonii Vladimíra Sommera - tam interpretaci sugestivního Dostojevského textu přislíbil Jan Tříska. Jistě zajímavým a rozhodně "exportním" večerem bude koncert rozhlasových symfoniků, kteří se svým šéfem Vladimírem Válkem doprovodí přední české instrumentalisty při kompletním provedení Dvořákových koncertů.

Povšimněme si alespoň v krátkosti dalších pořadů připravovaných k Pražskému jaru v našich studiích. Připravena bude řada aktuálních publicistických pořadů. Ve čtvrteční celovečerní Akademii 25. května zavzpomínají s hudebním publicistou Jiřím Pilkou na 55 ročníků Pražských jar zasloužilý člen České filharmonie Josef Shejbal a dlouholetý organizátor hudebního života Miloslav Zdražil. V rámci nedělních Hudebních archivů máme již od počátku letošního roku možnost poslouchat význačné historické festivalové nahrávky. Snímkům slavných hostů Pražských jar - světových dirigentů na hudebních nosičích bude věnován i květnový cyklus čtyř večerů v rámci nedělního pořadu CD Laser.

BOHUSLAV VÍTEK

(Autor je vedoucím redaktorem Redakce vážné hudby ČRo 3 - Vltava)