Číslo 42 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s houslistou.
Josefem Špačkem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Když Skála září (v říjnu)

S výtvarníkem Františkem Skálou (1956) je už nějaký ten pátek pěkná zábava. A nemusí jít ani o všetečné mystifikace, které si dopřává s přáteli pod hlavičkou B. K. S. Vystačí si sólo. Třeba právě teď do konce října v pražské Špálovce. K vidění jsou tu jeho čerstvé intervence v médiu fotografie. Výstava se jmenuje Září.

František Skála: Přestávka orchestru (2012)

A skutečně září. I když mnohdy matným světlem. Skálovy barevné záběry jsou poněkud rozmazané, pořizované přes jakýsi laminátový rastr. Jako by si krátkozraký sundal brýle. To hraje pro i proti: na jednu stranu se tu otvírají dokořán dveře divákově fantazii, na druhou stranu je vlastně jedno, co autor snímá a co se následně pokouší významově přiblížit v poetických názvech, které svým dílům přisuzuje. Sérii fotografií pak doplňuje několik světelných instalací, jakýchsi blíže neidentifikovatelných zářících objektů.

František Skála: Z cyklu Světlo v domě (2009)Trochu jsem se nad Skálovými novými pracemi zpočátku ošíval. Vždyť tu není skoro nic k vidění. Na rozdíl od dvou jiných výstavních projektů, které autor v letošním roce realizoval (Headlands v Praze a Muzeum v Olomouci). Vždyť tu není skoro nic ani ke čtení. S výjimkou vtipně poskládaného životopisu, kde přijde řeč na čínský copánek i nudismus – ale který je ve svém základě přesný a platný. Jenže ono je to jasné: Skála se prostě nechce opakovat. A navíc: možná už mu jsou všechny ty pochvalné recenze trochu protivné.A tak se vydal jinam. Nadšeně sáhl po světle a pokusil se je zkrotit v ploše i prostoru. Nejsem si ale jistý, jestli se mu to podařilo úplně. Září prostě nemá tu spontánní magii, živenou obrazností a hrami dětství, případně souvislostmi napříč celým vesmírem, jak jsme od mistra zvyklí. Dát divákovi možnost aktivní spoluúčasti na výsledném tvaru je sice hezká věc, ale stojí umění vždycky jenom na tomhle?

Radim Kopáč, výtvarný a literární kritik  Od satelitu ke cti
  Jak to vidí Milan Slezák
 
  Otevřít archivy se vyplácí 

  Pořiďte si  
 
  Když Skála září v říjnu  
  Navštivte