Číslo 42 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s houslistou.
Josefem Špačkem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poslední režie Vladimíra Gromova

Thomas Mayne Reid je autorem řady románů, kterým dominuje dobrodružná tematika. Rodák ze severního Irska si sám zvolil roli tuláka a dobrodruha, který nejenže dobře poznal americký jihozápad první poloviny 19. století, ale aktivně se účastnil i mexicko-americké války. Svých zkušeností pak bohatě využil v literární tvorbě.

Rozhlasovou hru Pouť za královnou Navajů natočil Vladimír Gromov letos v březnu (na snímku s hercem Ladislavem Županičem)

Rozhlasová hra Pouť za královnou Navajů byla do značné míry inspirována Reidovou knihou Lovci skalpů. Nejde však o její rozhlasový přepis, spíš o využití a rozvinutí některých motivů z knihy. Proto možná řada posluchačů může být překvapena, že nenajde přímou paralelu mezi filmovou westernovou komedií z roku 1968, kterou režíroval Sydney Pollack a která vznikla jako věrnější obraz stejného příběhu podle téže knihy.
Hra, kterou uvede Dvojka Českého rozhlasu v premiéře v sobotu 20. října po 13. hodině, je postavena jako retrospektivní příběh, jenž se odvíjí při osudovém setkání dvou mužů, jeho hlavních protagonistů, kteří se kdysi zúčastnili bojového tažení proti jednomu z indiánských kmenů. Na rozdíl od většiny indiánek nelíčí děj hry původní indiánské obyvatele jako pouhé oběti koloniálního šílenství, ale ukazuje lidská dramata, která se před bezmála dvěma sty lety odehrávala v oblastech kolem Nového Mexika.
Rozhlasová nahrávka s Jaroslavem Pleslem, Petrem Olivou, Pavlem Rímským, Annou Suchánkovou a Zdeňkou Sajfertovou vznikla letos v březnu jako úplně poslední režijní dílo režiséra Vladimíra Gromova (1946–2012), který nás v červenci po více než čtyřicetiletém rozhlasovém působení navždy opustil. A je třeba říci, že právě dobrodružný žánr mu byl velmi blízký, ba možná nejbližší, třebaže sám rád říkal, že v rozhlase má ze všeho nejraději ticho.

Václava Ledvinková, dramaturgyně ČRo 2 – Praha  Od satelitu ke cti
  Jak to vidí Milan Slezák
 
  Otevřít archivy se vyplácí 

  Pořiďte si  
 
  Když Skála září v říjnu  
  Navštivte