Scatující harmonikář Bora Kříž

Jsou nahrávky, které se zjeví zčistajasna a zazáří jak kometa. Mezi takové patří snímek zachycující koncert, na němž se v květnu roku 1982 v pražské Malostranské besedě potkalo jazzové trio harmonikáře Bory Kříže s Vlastou Průchovou. Tak uvolněná atmosféra, skvělé instrumentální výkony a mimořádné zpěvácké mistrovství se často neslyší. Archivní záznam připravil pro Radioservis k vydání další z protagonistů toho vzácného večera, kontrabasista Vít Fiala, jenž společně s bubeníkem Vladimírem Žižkou tehdy Kříže doprovázeli.

Lubor „Bora“ Kříž (1926–1987) byl hodně zajímavou postavou českého swingu a jazzu. S muzikou začínal za protektorátu, v průběhu let doprovázel zpěváky hlavního proudu (Arnošt Kavka, Ljuba Hermanová, Inka Zemánková), ale na zájezdech také Jana Wericha, byl spolupracovníkem Vlasty Buriana či Ference Futuristy. Později se živil jako brusič v kladenské Poldovce, odkud v polovině sedmdesátých let již naplno vkročil do jazzové komunity. Ve svém triu hrával swingové standardy, ale také zpíval písničky s texty Josefa Kainara. Jeho zpěvácké kvality ostatně velmi dobře dokumentuje nahrávka z Malostranské besedy – scatové improvizace, jež ve Four Brothers či How High Is The Moon vystřihnul, snesou srovnání s těmi, které na jiných místech předvádí jeho vzácný vokální protějšek.

Vlasta Průchová (1926–2006) na záznamu zpívá své erbovní písně, jako The Man I Love nebo Cry Me A River, a album ji zachycuje v úžasné formě, už s typicky „nakřáplým“, ale ještě mladistvým, svěžím hlasem. V písních, jimiž koncert Křížova tria vyšperkovala, se kapelník přesunul ke klavíru a hraje na něj stejně mistrovsky, jako na akordeon. Je záhadou české hudební historie, že po tak všestranném muzikantovi nezůstala s výjimkou nikdy nereedovaného pantonského vinylu z konce osmdesátých let žádná profilová nahrávka. Koncertní album z Malostranské besedy je tedy mimo jiné splátkou na hodně hořký dluh.

Milan Šefl  Vánoce mezi psem a vlkem   
  Jak to vidí Jaroslav Vanča  
 
  Hrabalova Modrá hvězda  

  Nalaďte si        
 
  Wilsonův časostroj 
  Navštivte