Číslo 51 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s duchovním.
Tomášem Halíkem.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štědrej program nastal

Tak jako s gustem a s rošťáckou jiskrou v oku hledíme přes rameno hospodyni, která zrovna vykrajuje linecké, a z chladnoucího plechu ztrestáme vanilkový rohlíček křivě obviněný z připálení, zahleďme se do pomyslné kuchyně Českého rozhlasu 2 – Praha. Bez ohledu na všechny proměny světa je to totiž nakonec vždycky právě stanice Praha, od které očekáváme sváteční program nejpohádkovější, nejmilejší. Jak to bude o letošních Vánocích?

„O tom jsme tentokrát přemýšleli tak dlouho, až jsme málem zmeškali všechny redakční termíny a lhůty,“ říká s nadsázkou šéfredaktor ČRo 2 – Praha Jaromír Ostrý. „Hodně se totiž hledalo v archivu, vážilo se přesně na deka, kolik hudby a pohádek, jaké hosty na který čas pozvat. Mluvili jsme o premiérách a jejich šancích na pozornost posluchačů...“

Přijde i host z nejsvátečnějších, herec Luděk MunzarHlavně splnit přání

Praha letos dárky nejen rozdává už od přelomu listopadu a prosince v soutěži s písničkovými šlágry, ale také přichystala nabídku, ze které si posluchači sami navěsí na program ozdoby dle svého výběru.

Štědrý den začne Dobrým jitrem s Františkem Novotným a prý přijde i host z nejsvátečnějších, herec Luděk Munzar. Dopoledne 24. prosince jste zváni na živé vysílání do atria Studiového domu Českého rozhlasu, odkud se přihlásí Pavel Kudrna s tříhodinovým programem rozhovorů, přání a hudby. Dopoledne Štědrého dne pak završí speciální vydání Hvězdného prachu, ve kterém si Jaromír Hanzlík bude povídat s Ondřejem Havelkou nad dárkovým košem nahrávek z archivu.

Nová Liška Bystrouška

A co ta nabídka rozhlasových her a pohádek na přání? Na tu se ptáme dramaturgyně Václavy Ledvinkové. „Na Vánoce, konkrétně na 24. a 25. prosince ve 13 hodin, jsem zařadila dvoudílnou pohádku Dobrodružství lišky Bystroušky.“ Takže nás čeká jiná verze než ta s Karlem Högerem natočená kdysi v Brně jako četba na pokračování? „Ano, tohle bude premiéra a já věřím, že když jsme si v rozhlase troufli po desítkách let znovu na tenhle příběh, posluchače nezklameme.“

Karel Höger zavzpomíná na svá klukovská dobrodružství v kraji lišky BystrouškyOvšem na Karla Högera si v této souvislosti vzpomeneme také, to se rozumí. Řekli jsme si, že volná asociace Lišky Bystroušky v novém kabátě s legendárním interpretem Těsnohlídkova díla jistě napadne i posluchače a hlas Karla Högera by jim mohl chybět. A tak jakmile skončí první díl pohádky, necháme brněnského patriota vzpomínat na jeho klukovská dobrodružstvích právě v kraji – jak sám Karel Höger říká – lišky Bystroušky.

O tom, co o Vánocích uslyšíte, ale můžete rozhodovat i vy sami – Václava Ledvinková doplňuje nabídku rozhlasových her, o kterých můžete ještě pár dnů hlasovat: „Na Štědrý den nabízíme Ocelové město, Bezhlavého jezdce nebo Milionovou bankovku. Všechno jsou to inscenace ze zlatého fondu s prvotřídním hereckým obsazením. Na Štěpána pak mohou posluchači vybírat pohádku: ve hře jsou Pastýřka a kominíček, Bajaja nebo Bleděmodrý Petr.“

S Dvojkou nebudete sami

Dvojka letos připravila také novinku v podobě tří speciálních vánočních večerů. Dramaturgicky je připravuje autor článku a přiblížil by je takto:
Myslím, že rozhlas je jediné médium, které může posluchačům nabídnout velmi komorní, intimní pocit příjemné společnosti. Vánoce, zvláště pak Štědrý večer, přinášejí sice spoustu radosti a pohody, ale ten, kdo je sám, cítí o svátcích větší odloučení než jindy. To nechceme připustit a nabízíme společnost na Štědrý večer i na dva další. Představuji si to tak, že kdokoli se cítí sám a nemá ten pocit rád, dostane skrze rádio společnost rozšafnou, vlídnou, milou, zajímavou.
Těšit se můžeme i na detektivku Modrý kříž s Vlastimilem Brodským v hlavní roliNa Štědrý večer v 19 hodin můžete pomyslně usednout ke stolu s někdejší rozhlasovou a televizní hlasatelkou Hedou Čechovou. Bude vyprávět o Vánocích svého dětství, vzpomínat na slavné herce, s nimiž směla být u mikrofonu, pouštět nahrávky svých dávných pořadů a k tomu koledy a další příjemnou hudbu. Nakonec uvede první část třídílné dramatizace knihy Poslední vlak z Frývaldova. Poslouchejte ji po všechny tři vánoční večery ve 22 hodin.
Večer Na Boží hod můžete strávit se Stanislavou Dufkovou a na Štěpána za vámi přijde publicista Stanislav Motl. Vánoční rozhlasové večery můžete ve dvou trávit vždy mezi 19. a 23. hodinou.

Cukroví mnoha druhů

Z letošního vánočního programu Českého rozhlasu 2 – Praha vybíráme ještě další laskominy, ale o nich už jen telegraficky. Vánoce ve zlaté Praze, pořad Karla Gotta s hudebními dárky – 24. 12. ve 12.05. Rybova Česká mše vánoční – 24. 12. v 18.00. Stopy, fakta, tajemství s příběhem Karla Hašlera – 25. 12. ve 12.15. Vánoční případ Sherlocka Holmese Modrá karbunkule – 25. 12. ve 14.30. Detektivka Modrý kříž z pera G. K. Chestertona s Vlastimilem Brodským v hlavní roli otce Browna – 26. 12. v 17.00. A hned poté následuje archivní vyprávění legendárního představitele pohádkového skřítka Hajaji.
Český rozhlas 2 – Praha letos napekl věru hodně druhů lákavého programového cukroví. Jeho konzumace jednak neohrožuje organismus kaloriemi, takže si nemusíme nic odpírat, a dokonce se nám na této stránce podařilo i pomyslně uloupnout něco z toho, co se na Praze do Vánoc tak akorát lahodně proleží.

Tomáš Černý, redaktor ČRo 2 – Praha  Úvaha adventní   
  Jak to vidí Alena Wagnerová  
 
  Cimrman kompletní...  

  Pořiďte si        
 
  Štědrej program nastal 
  Téma