Číslo 51 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s duchovním.
Tomášem Halíkem.

 

 

 

 


Cimrman kompletní a definitivní

Napřesrok to bude pětačtyřicet let, co v sídle armádního vysílání Československého rozhlasu v dnešní Dykově ulici na pražských Vinohradech proběhla zakládající schůze Divadla Járy Cimrmana. Z kvarteta architektů osobnosti fiktivního myslitele žijí už jen Zdeněk Svěrák a Miloň Čepelka, ale soubor hraje dál a mnohdy desítky let staré texty jeho her baví vedle pamětníků několikátou generaci mladých diváků.

S ohledem na červnové úmrtí spoluautora drtivé většiny cimrmanovských opusů Ladislava Smoljaka je téměř stoprocentní, že hra České nebe z roku 2008 zůstane posledním dramatickým otiskem Cimrmanova génia. A také poslední nahrávkou, kterou na populární scéně sídlící už osmnáct let v Žižkovském divadle pořídil tým Supraphonu, jehož gramodesky a později kompaktní disky s charakteristickými obaly grafika a jednoho ze služebně nejstarších cimrmanovských herců Jaroslava Weigla se vždy těšily mimořádné posluchačské oblibě.

Završením mnohaleté spolupráce divadla a vydavatelství je právě vydaný „definitivní“ komplet Všech 15 her a texty, na které se nedostalo, který tři roky starou bilanční kolekci ke čtyřicátinám souboru rozšiřuje nejen o nahrávku poslední hry České nebe, ale také o dvě cédéčka složená ze snímků, které se z důvodu omezené stopáže jednotlivých nosičů na alba nevešly. Jde například o jednoaktovku Posel světla, vedle mnohem známějšího Vizionáře součást představení Posel z Liptákova, loutkovou vložku Nevěřící Vlasák z Blaníku, masovou scénu Škodu nezjistí, kdo se pojistí z Dobytí severního pólu nebo třeba píseň Šel nádražák na mlíčí z „jevištního sklerotikonu“ Švestka.

Když Supraphon v druhé polovině sedmdesátých let chystal vydání vůbec první gramodesky Divadla Járy Cimrmana Dlouhý, široký a krátkozraký, obával se prý Zdeněk Svěrák, zdali nahrávka neohrozí návštěvnost hry. Stal se však pravý opak a předchůdkyně dnešních audioknih se staly kmotrami fenoménu Cimrman. Přes nedávný boom levných DVD dosud existují tisíce znalců myslitelova odkazu, kteří dávají přednost starým vinylům – a třeba proměnu princezny Zlatovlásky z ohyzdné babice v lepou dívku si budou i nadále raději představovat. Takoví si jistě sbírku cimrmanovských devocionálií rádi rozšíří o další titul.

Milan Šefl  Úvaha adventní   
  Jak to vidí Alena Wagnerová  
 
  Cimrman kompletní...  

  Pořiďte si        
 
  Štědrej program nastal 
  Téma