Číslo 42 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Petrem Vronským.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Víkend improvizace na Vltavě

Stanice Český rozhlas 3 – Vltava připravila pro své posluchače v předposledním víkendu tohoto měsíce (tedy od 22. do 24. října) mimořádný program. Bude věnován fenoménu improvizace. Ta prostupuje celou lidskou existencí a kultura je odedávna jedním z jejích symbolů. Není proto divu, že právě kulturní stanice Českého rozhlasu věnuje tak velkému tématu mimořádnou pozornost.

Na co se můžete těšit? Vše začne už v pátek odpoledne speciálním vydáním pořadu Fonogramy. Tomáš Černý vybral z rozhlasového archivu vzpomínky na okamžiky – a v historii tak živého organismu, jako je rozhlas, jich nebylo málo – kdy improvizace byla jediným východiskem z nouze, a samozřejmě vás neochudí o ukázky oněch vskutku autentických, často dosti rozpačitých a zašmodrchaných improvizačních výkonů. V životě hlasatelů jsou noční můrou i denním chlebem zároveň, ale v archivu se najdou také improvizované perly z úst politiků a samozřejmě herců.

Werich a spol.

Když se řekne Werich, nelze nepřipomenout slavné předscény s Jiřím VoskovcemImprovizací divadelní, jazzovou a literární se bude zabývat i další páteční pořad: dvouhodinová kompozice, kterou autor tohoto článku nazval Hrát jako dýchat vzduch. Kromě osobností, které se improvizaci teoreticky i prakticky věnují – za všechny jmenujme aspoň Ivana Vyskočila a Jiřího Stivína – uslyšíte z archivních snímků Jana Wericha a Miroslava Horníčka. Jejich předscény v divadle ABC znají – a často citují – nejen pamětníci, kteří zažili výtečnou éru Werichova působení v Divadle ABC, ale i mnohem mladší posluchači, jež je vyslechli ze záznamů. A když se řekne Werich, nelze nepřipomenout slavné původní předscény s Jiřím Voskovcem. Improvizace zkrátka hrála v moderním českém divadle významnou roli: připomeňme ještě aspoň libereckou Ypsilonku, text-appealy v Redutě a v Divadle Na zábradlí – a ovšem současnost.

Naživo v Jazz Docku

Vysílací schéma se pak nejvíce podřídí samotnému prvku náhody v sobotu 23. října. Kvůli tomu se dokonce přenosová technika přesune z budovy Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici na Janáčkovo nábřeží v Praze, do poetických míst, která jsou k improvizaci přímo určena. Na levém břehu řeky Vltavy pod úrovní silnice a nad hladinou řeky stojí prosklený klub Jazz Dock, jehož prostor večer osvětlují proplouvající parníčky, seskupující se u nedalekého zdymadla. Sem budou moci rozhlasoví posluchači osobně přijít a být přítomni vysílání.
Jazz, asi nejčastější představitel současné umělecké improvizace, však nebude tím jediným, s čím se tu bude možno setkat, jak by se možná mohlo zdát. Na své si přijdou též milovníci herectví a básnictví. Mezi 14. a 19. hodinou se tu vystřídají tři improvizující Ve vltavském improvizovaném víkendu zazní i hlas Jany Koubkovésoubory: prvním nebude vlastně soubor, ale brilantní herecké duo – Oldřich Kaiser a Jiří Lábus, dále vystoupí Jiří Havelka s divadlem VOSTO5 a nakonec Divadlo Vizita s Jaroslavem Duškem. I kdybychom chtěli jejich program detailněji přiblížit, nemůžeme: bude to totiž improvizace! Uslyšíte – a pokud přijdete do Jazz Docku, tak i uvidíte – sami. A sami se také můžete do víkendového vysílání zapojit. V sobotu dopoledne totiž „vrh kostek nevyloučí náhodu“: Blanka Stárková a Jiří Kamen vyhlásí veršotepeckou improvizační hru, a tak se i vy můžete stát básníky a zároveň spolutvůrci improvizované básně, kterou bude ihned – také improvizovaně – recitovat Otakar Brousek.

Wilkins s Koubkovou

Po hereckých a básnických výkonech je od 22 hodin připraven „live“ jazzový koncert. O něj se postará kvintet amerického pianisty Skipa Wilkinse, spolu s nímž ovšem vedle zahraničních hudebníků – altsaxofonisty Neila Wetzela a bubeníka Garryho Rissmillera – zahrají i čeští muzikanti, tenorsaxofonista Rostislav Fraš a basista Josef Fečo. Po koncertě naváže ze studia Českého rozhlasu 3 – Vltava v jazzovém duchu zpěvačka Jana Koubková v roli hudební publicistky se svým nočním pořadem Jazz Club.
Tok živého vysílání z Jazz Docku bude navíc přerušován dalšími hudebními pořady. Ve 14.55 se například můžete těšit na pořad Jazzofon speciál věnující se prvopočátkům Americký pianista Skip Wilkinsjazzové improvizace a vlastně zrodu jazzu vůbec. Počínaje 18. hodinou startuje Čajovna zaměřující se na současné i minulé podoby světové scény nejazzové improvizované hudby. Od 21. hodiny si můžete poslechnout pořad Electric Jazz Speciál, který zprostředkuje pocity a dojmy hudebníků, jež se sešli na jaře tohoto roku k experimentální improvizaci stylově fúzující mezi jazzem a elektronickou taneční hudbou. V neděli na vás pak čekají tematicky zaměřené pořady Jazzoví improvizátoři (od 15.30) nebo Nedělní jazzové lelkování s Alešem Bendou (od 17.45).
Tolik jen ve stručnosti k bohatému programu, jenž se věnuje improvizaci a zčásti bude také sám improvizací. Ta ostatně k rozhlasu patří už od jeho počátků, kdy se vysílalo živě a technika fungovala kostrbatě a svérázně. Doufejme, že vltavský improvizační víkend dopadne lépe než první česká rozhlasová relace ze stanu ve Kbelích, kdy vystoupení operní pěvkyně Růženy Topinkové přehlušoval svist větru, šumění hustého deště, a dokonce i štěkot a vytí zbloudilého psiska, které se do stanu vloudilo. Prvních pár posluchačů odvážného experimentu bylo rádo, že vůbec něco slyší: my věříme, že nejen uslyšíte všechno, ale budete mít z improvizačního víkendu i radost a dobrou náladu.

Jarmila Konrádová, dramaturgyně ČRo 3 – Vltava

Václav Vraný, redaktor ČRo 3 – Vltava  A teď si dáme Čubčí pajšl   
  Nalaďte si
 
  Kde Evropa naše?  

  Navštivte        
 
  Víkend improvizace na Vltavě 
  Téma