Číslo 27 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s filmovým řežisérem.
Janem Svěrákem.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Hravý Saturnin Ondřeje Havelky

V pražském Divadle ABC se rozhodli uvést Saturnina ještě před tím, než se tento humorný románek Zdeňka Jirotky stal vítězem celonárodní ankety Kniha mého srdce. Popularita prózy, vydané v roce 1942, úspěch na jevišti automaticky nezajišťuje. Naštěstí si její dramatizátoři Martin Vačkář a Ondřej Havelka dobře uvědomovali, že nejsilnější stránkou předlohy není ani příběh a možná ani všechny ty fórky, jež produkuje její titulní hrdina střižený dle sluhy Jeevese z Wodehouseových novel, ale idylická atmosféra první republiky. A právě tuto polopohádkovou atmosféru se inscenátorům podařilo evokovat – a zároveň i naznačit svou ironickou distanci k ní.

Zuzana Norisová jako slečna Barbora v Saturninovi

Na dokonale fungující a působivé dvojlomnosti inscenace se podílejí všechny její složky: od scénografie Martina Černého, jež dovoluje rychle měnit prostředí hausbótu, tenisového klubu, venkovské vily a horské chaty, až po perfektní výkon na jevišti přítomných Melody Makers Ondřeje Havelky, jejichž četné vstupy s prvorepublikovými melodiemi a písněmi činí z inscenace ne-li swingový muzikál, tedy alespoň dynamickou a strhující revui. Takřka všichni účinkující zpívají, tančí – a mnozí i stepují.
Špetku dramatické zápletky vnesli inscenátoři do Jirotkovy epiky tím, že akcentovali soupeření Saturninova pána – v předloze bezejmenného vypravěče nazvali Leopoldem (Vasil Fridrich) – a adolescentního Milouše (Jan Meduna) o slečnu Barboru (Lucie Pernetová nebo Zuzana Norisová). A také tím, že Teta Kateřina je v podání Jitky Smutné nesnesitelnou Harpyjí, která všem pije krev a zpívá tak hrůzně, že i někteří z Melody Makers sestupují mezi herce, aby se podívali a podivili zblízka. Což je jeden z četných momentů, v nichž se před diváky záměrně odkrývá divadelní iluze. Na oscilaci mezi vytvářením a odhalováním této iluze je ostatně postavena poetika inscenace.
Přičteme-li k záplavě metafor a gagů, jimiž režisér Ondřej Havelka inscenaci prosytil, i mimořádné výkony mnohých herců, zvláště Jiřího Hány v titulní roli – jeho Saturnin připomíná tak trošku Friga –, lze říci, že i diváky, které podobně jako mě Jirotkův román nijak neuchvacuje, okouzlí a potěší nápaditost a hravost jeho inscenátorů.

Bronislav Pražan, publicista

Foto Alena Hrbková  Hravý Havelkův Saturnin...
  Navštivte
 
  Taková pěkná tečka...

  Pořiďte si        
 
  Evropa nejlepší z nejhorších
  Téma