Číslo 25 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s režisérem.
Radovanem Lipusem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Ten, který nestíhá spěchat

Svůj styl označuje jako landscape folk – inspiruje ho krajina, která jej obklopuje nebo jíž prošel, a příběhy, které jsou s určitými místy spojeny. Písňový krajinář Petr Linhart, známý donedávna hlavně díky skupině Majerovy brzdové tabulky, vydal na jaře svou druhou sólovou nahrávku Autobus do Podbořan.

Na svém prvním albu jste se toulal Sudetami, kde jste čerpal náměty pro své písně tentokrát?

Autobus do Podbořan není ničím jiným než volným pokračováním tématu, které bylo započato Sudétou. Vlastně jsem plynule pokračoval v psaní na podobné téma, až jsem se takhle dopsal do dalšího alba. Hodně inspirací je z blízkého či širšího okolí městečka Lubenec, kde často pobývám, jedna se opět váže ke mě velmi milému kostelu ve Skokách, ale pár písní je i odjinud – Jizerské hory, Vysočina, Hřebečsko.

Necháváte se v tvorbě unášet fantazií, nebo je vše, o čem zpíváte, podloženo „fakty“? Na novém albu najdeme třeba skladbu Annenruhe vyprávějící historku bezmála hororovou... Ten příběh o vykopání mrtvé milé z hrobu se skutečně stal?

Ano, je to pozoruhodný a v kraji dobře známý a dokonce i dobře zdokumentovaný příběh Romea a Julie z Moravské Třebové devatenáctého století. Syn zdejšího starosty Josef Herkner po smrti své milované, z vůle rodičů za jiného provdané Anny Gläserové, upravil ve své zahradě na Křížovém vrchu pietní místo, u kterého vždy v létě na anenský svátek pořádal slavnost se světly a hudbou. Příběh nenaplněné lásky inspiroval několik autorů divadelních her, ale nikdo nepátral, zda je pravdou, co se celou dobu mezi lidmi říkalo – že Anna ve skutečnosti spí věčný spánek v zahradě svého milého. Až do 20. června 1934, kdy dělníci postupujícího kamenolomu Anniny pozůstatky v bývalé Herknerově zahradě náhodně po sto letech objevili. Takže tady jsem si nic vymýšlet nemusel, ač jindy si musím pro trochu licence sáhnout, třeba nevím, jestli se slečna Braunová ze Skoků, na kterou tam nedávno vzpomínal jeden velmi starý pán, opravdu jmenovala Helga. Nicméně se vždycky snažím využít vše, co je nějak zjistitelné, byť ta pravda někdy může ležet jen v rovině mýtu.

Petr Linhart mapuje ve svých písních příběhy SudetPřežívá mínění, že Sudety jsou vykořeněným, pustým krajem. Vy po nich poutničíte už řadu let – vrací se do těch míst život?

Vrací. Do věku zralosti dorostla první generace, která se zde už narodila, a dorůstají generace další. Ti lidé už jsou tady doma a většinou se podle toho také chovají. Zajímá je kontinuální historie kraje, ve kterém žijí, a celkem málo záleží na tom, že je vlastně z velké části německá. A ještě více je zajímá zachování a obnova dochovaných hodnot jejich domova. Nemluvím o nějakém masovém hnutí, ale v každém místě se najde dost lidí, kteří pro tu proměnu dělají opravdu mnoho. A je to už i na první pohled vidět.

Žijete střídavě v Praze a na venkově. Je to pro vás nezbytnost, nebo ideální kombinace?

Ideální kombinace, i když bych si dokázal představit, že by té Prahy mohlo být méně. Takže vlastně do jisté míry i nezbytnost...

Býval jste spojován hlavně s kapelou Majerovy brzdové tabulky. Znamenají vaše sólové desky, že se skupinou je konec?

S Majerovkami konec rozhodně není. Ale po pěti řadových albech a jednom živém nikam nespěcháme. Já navíc trochu nestíhám spěchat. Koncertujeme ale pravidelně, s výběrem toho nejlepšího z našeho repertoáru, nejčastěji v čele s Alicí Holubovou.

Máte vzorně vedený web se spoustou informací, zajímavostí a odkazů. Jste prý sám sobě webmasterem?

Ano, naučil jsem se stránky programovat sám. Můj web je pokračováním vydaných alb, příběhy jednotlivých písní a míst jsou zde dále rozvedeny, případně také fotograficky zdokumentovány. A především je to naprosto svobodné médium, kde mohu okamžitě zveřejnit či nabídnout všechno, co považuji za potřebné.

Milan Šefl

Foto Lucie Haschková  Začít znovu
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
  Mýtus jménem Jackson

  Nalaďte si        
 
  Ten, který nestíhá spěchat
  Pořiďte si