Číslo 25 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s režisérem.
Radovanem Lipusem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Mýtus jménem Michael Jackson

Když mu bylo pětadvacet let, nazvaly jej New York Times hudebním fenoménem. Za svůj život prodal neuvěřitelných sedm set padesát milionů desek. Získal stovky hudebních cen. Přijímali jej prezidenti, králové a významní lidé mnoha států světa. Dnes už je těžké oddělit skutečného člověka od mytického obrazu, který o něm vytvořila média. Pětadvacátého června to bude přesně rok, kdy král popu Michael Jackson zemřel na předávkování sedativy. Jeho mýtus nemá ve světě obdoby.

Michael Jackson bude žít věčně. Aspoň jeho přiznivci a obdivovatelé jsou o tom skálopevně přesvědčeni...

„Zaživa byl největší ze všech, po smrti je to jen normální tělo,“ řekl reportér televizní stanice Fox News poté, co se objevily záběry z helikoptéry snímající převoz Jacksonových ostatků. Fanoušci si už první hodiny po oznámení zpěvákovy smrti dokázali sehnat kostýmy a k uctění jeho památky tančili verze legendárního tance moonwalk na místech, která jsou s životem Michaela Jacksona neodmyslitelně spojena. Podobné a další akce se v posledním červnovém týdnu připravují i na první výročí úmrtí Michaela Jacksona.
S Jacksonem odešla i celá jedna éra. Bombastická osmdesátá léta minulého století se svým kultem hvězd a superdrahými klipy se už asi nikdy opakovat nebudou. Hudební kritici jsou přesvědčeni, že vlivem změn v hudebním byznysu, ale i v technologiích výroby hudby a videa už velmi pravděpodobně žádná hvězda Jacksonova formátu nepovstane.
Rozhlasový dokument Král popu Michael Jackson je příběhem života této globální popové hvězdy. Je sestavený z útržků rozhovorů, vzpomínek a samozřejmě i z Jacksonovy hudby. Posluchači budou mít možnost poznat Michaela Jacksona jako člověka dvou tváří. Tak, jak jej mnozí popisovali v touze přinést senzaci, ale především jako člověka, který i uprostřed davů býval sám.

Zvukově velmi náročný dokument připravili autorka Bronislava Janečková, zvukový mistr Tomáš Gsöllhofer, režisérka Yvona Žertová a dramaturg Daniel Moravec. Vysílá Český rozhlas 2 – Praha v neděli 27. června v 17.05.

(bja)  Začít znovu
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
  Mýtus jménem Jackson

  Nalaďte si        
 
  Ten, který nestíhá spěchat
  Pořiďte si