číslo 13/2001
vychází 19. března

Zpět na obsah         

Pro každého něco


ROSTLINA MĚSÍCE BŘEZNA

Forsythia - zlatice

Forsythia - zlatice Zlatice jsou opadavé keře, rychle rostou, dosahují střední výšky i střední hustoty, jsou vzpřímené anebo silně převislé. Pocházejí převážně z východní Asie. Vstřícné listy jsou různě protáhlé až vejčité. Zvonkovitý květ s čtyřcípou korunou je vždy žlutý. Keř kvete v březnu a dubnu.

Forzýtie nejlépe rostou na světlém a výslunném stanovišti, na přistíněných místech méně kvetou. Na půdu jsou nenáročné, optimální je lehčí středně vlhká výživná půda. V našich podmínkách jsou otužilé, nevymrzají. Dobře snášejí i znečištěné ovzduší, často se vysazují do měst a zelených pásů podél silnic. V zimě trpí na nechráněných místech okusem zvěří.

Rostliny z kontejnerů vysazujeme kdykoliv během vegetace. Po výsadbě rostliny důkladně sestříhneme a zalijeme. V průběhu pěstování nevyžadují speciální ošetření. Chorobami a škůdci netrpí.

Zlatice je velmi oblíbená, hojně se využívá v zahrádkářské i sadovnické praxi, hodí se od malých zahrádek až po velké plochy. Patří mezi časné a významné posly jara, obsypána květem syté a jasné barvy vynikne v trávníku jako solitéra i ve skupině. Používá se také na tvarované i volné živé ploty, buď samostatně anebo společně s dalšími postupně kvetoucími keři. Snadno se rozmnožuje, lze ji řízkovat nebo hřížit, rychle roste. Oblíbené jsou také rychlené větévky na Vánoce a v předjaří, stačí je postavit na světlé místo do teplé místnosti 16 až 18 C, brzy vykvétají, zejména na jaře.