číslo 6/2001
vychází 29. ledna

Zpět na obsah         

Pro každého něco


ROSTLINA MĚSÍCE ÚNORA

Salix caprea Kilmarnock - vrba jíva Kilmarnock

Vrby rostou v počtu asi 500 druhů v mírném a studeném severním pásmu, jen několik v Jižní Americe. Vrba jíva pochází z Evropy a západní Asie. Salix caprea Kilmarnock je mimořádně ozdobná a oblíbená odrůda všeobecně známé vrby jívy, kterou proslavily tradiční kočičky. Husté převislé smuteční větévky docílíme naroubováním na podnož ve výškovém rozmezí 30 až 125 cm. Rychle roste, má jemný a ucelený vzhled, kvete před olistěním. Květ, známé kočičky, je vlastně jehněda, která ukrývá v úžlabí šupin drobné kvítky. Vrby mají květy samčí a samičí, samčí jehnědy jsou nejdůležitějším okrasným prvkem. Jak vyzrávají, zvětší se, rozvinou a pokryjí světle žlutým pylem. Posléze kočičky vystřídají oválné listy, které jsou z vrchní strany zelené a zespodu šedozelené.

Salix caprea KilmarnockIdeální na pěstování je slunečná poloha. Na rozdíl od mnohých dalších vrb snáší Salix caprea Kilmarnock i sušší půdy různé kvality a lze ji doporučit pro většinu zahrad. Uvedená odrůda je plně mrazuvzdorná. Vysazuje se v bezlistém stavu zjara a na podzim. Na vhodném stanovišti není na další ošetření náročná. Vrbu silně seřízneme nejlépe hned po odkvětu v rozmezí jednoho až tří let. Každoročně řez podpoří další růst a násadu jehněd.

Převislé typy jsou velmi oblíbené. Uplatní se především jako solitéra a ve výhledu. Stejně dobře bude vypadat i na vaší terase anebo balkoně, úspěšně roste v nádobách. Světlým zabarvením dodává prostoru zejména zjara veselý ráz, na podzim je spíš nevýrazná. Po opadu listu doplňuje výborně svým tvarem zimní kompozici. Vynikající rostlina pro malé zahrady. Nejrůznější vrbové větévky se používají do velikonočních aranžmá.