Číslo 33 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s filmovým režisérem.
Petrem Nikolaevem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Návrat ve velkém stylu

Loňský rok byl pro sopranistku Janu Šrejmu Kačírkovou neobyčejně příznivý. V březnu nejprve povila dceru Aničku a několik dní nato si v pražském Národním divadle přebírala již druhou Thálii. Pozornosti poroty neunikla její Anna Boleynová v představení Donizettiho Anny Boleny v nastudování Národního divadla moravskoslezského. Svou mateřskou ostravskou scénu zpěvačka potěšila již rok předtím, když získala Cenu Thálie za ztvárnění role Julie v Gounodově opeře Romeo a Julie.

Sopranistka Jana Šrejma Kačírková je držitelkou už dvou operních Thálií

Temperamentní Jana se už na sklonku loňského léta vrátila k profesionálním radostem – nejprve si dopřála mozartovskou hlasovou hygienu v pražských inscenacích a pak se vrhla do práce v Ostravě. Čekalo ji nastudování druhé ze tří rolí královen v takzvané tudorovské trilogii Gaetana Donizzetiho. Po Anně Boleně přišla na řadu Maria Stuarda, v níž Jana ztvárnila titulní roli skotské královny, a v následující sezoně tuto trilogii uzavře nastudování opery Roberto Devereux.

Letos v únoru oslnila Jana Šrejma Kačírková i bratislavské publikum jako Donna Anna v Mozartově Donu Giovannim. Co by to však bylo za rodačku z Českých Budějovic, kdyby zapomněla na tamější operu! Tam letos v květnu nastudovala Verdiho Aidu a kritici opět nešetří chválou nad lyričností egyptské královny.

Splnění velkého snu se zpěvačka dočká 4. srpna. Pod širým nebem v Českém Krumlově bude debutovat v roli Rusalky. Současné ztvárnění tohoto hudebního klenotu Antonína Dvořáka uvádí Jihočeské divadlo od roku 2014 v režii Jiřího Heřmana a pod taktovkou Maria De Rose. „Zpívat před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově je pro mě samo o sobě velkým zážitkem a svátkem. Provedení operní inscenace je sice mnohem náročnější než v divadle, protože dirigent nás nevidí, zatímco my jeho pouze prostřednictvím dvou monitorů, upevněných v hledišti. Je to nesnadné pro absolutní souhru, ale přesto stojí za to v tomto ‚divadle s nejvyšším stropem na světě‘ zpívat,“ těší se Jana Šrejma Kačírková, která bude hostem Vojtěcha Babky ve vltavské Telefonotéce s datem 11. srpna. Možná znovu odpoví i na otázku, co ji na jejím povolání nejvíc přitahuje: „Když mám vyjít na jeviště – a musejí mě držet, abych tam nevlítla dřív –, jsem šťastná, nic mi nechybí, nic mě nebolí. Já nehraju, já svoje role žiju.“

Alena Sojková



  Live Aid po třiceti letech
  Jak to slyší Radko Kubičko
 
  Solená treska a ...
  
Zpěvník Jana Buriana
 
  Herecká intuice Jiřího Adamíry
  
Pořiďte si