Číslo 27 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s režisérem.
Petrem Václavem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

„Ota Pavel byl velký spisovatel, ale také pozoruhodný člověk, který se dokázal vzepřít nepříznivému osudu,“ říká autorka knihy Zpáteční lístek do posledního ráje Oty Pavla Jaroslava PechováVýlet do kraje Oty Pavla

Četbu na pokračování z knihy Jaroslavy Pechové Zpáteční lístek do posledního ráje Oty Pavla nabídne od pondělí 29. června vždy ve 22.00 Český rozhlas Dvojka. Připomene, že 2. července to bude pětaosmdesát let, co se nezapomenutelný český spisovatel narodil. O knize a okolnostech jejího vzniku si s autorkou povídal tvůrce rozhlasové adaptace. 

Co vás vedlo k tomu, že jste napsala knížku o spisovateli Otu Pavlovi, o jeho blízkých a o kraji kolem Berounky?

Není náhoda, že si u řeky Berounky stavěli nejkrásnější hrady čeští králové. Protéká pohádkovým krajem, který neopakovatelně popsal ve svých knihách právě Ota Pavel. Mám štěstí, že jsou ona místa spjata s mým dětstvím. Vážou mě k nim vzpomínky naplněné mými nejbližšími i přáteli. Někteří z těch dříve narozených si na Otu Pavla ještě pamatují. Vzpomínají na něj s  úctou a láskou. I pro mne se stal vzorem jak v tvůrčí práci, tak v životě. Byl velký spisovatel, ale také pozoruhodný člověk, který se dokázal vzepřít nepříznivému osudu. S potěšením jsem mu svojí knihou vzdala hold.

Kdo s vámi na knize spolupracoval?

Za pomoc při psaní musím poděkovat především Hugovi, nejstaršímu bratru Oty Pavla. Zavzpomínala na něj však i celá rodina, kamarádi a aktéři jeho povídek. Z jejich vyprávění jsem poskládala mnohobarevnou mozaiku spisovatelova života, který byl rájem i peklem, ale který byl vždy naplněn láskou a obdivem k lidem, o kterých psal a které dokázal zasáhnout nejen svým talentem, ale především svojí dobrotou.

Letos vaše kniha vychází už v šestém vydání...

Poprvé kniha vyšla v roce 2000 k nedožitým sedmdesátinám spisovatele. Na Strahově v Památníku národního písemnictví ji pokřtili Jiřina Jirásková, Václav Vydra a Hugo Pavel. Sál Boženy Němcové praskal ve švech. Tehdy jsem netušila, že knihu čekají opakovaná vydání. Jsem šťastná, že oslovuje čtenáře i dnes. Vděčím za to také Arnoštu Lustigovi, který ke knize napsal krásný doslov.

V posledních letech píšete převážně humorné povídky ze současnosti, z nichž některé natočil Český rozhlas. Neuvažujete opět o nějaké rozsáhlejší próze?

Mám v hlavě několik nápadů, ale které se mi podaří zrealizovat, to je zatím ve hvězdách. Ráda bych se vrátila k tvorbě pro děti. Teď však dokončuji sbírku Pražská ohlédnutí a dopisuji povídkovou knihu Olomoucké šprýmování. Dál ukáže čas.

Jan Sulovský, slovesný dramaturg



  Jak služebnictvo vnímalo...
  Dívejte se
 
  Výlet do kraje Oty Pavla
  
Nalaďte si
 
  Silná balada nepotřebuje...
  
Navštivte