Číslo 24 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s trumpetistkou.
Tine Thing Helseth.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Putování po vlastech amerických vážné i žertovné

Jen bratři Coenové, aniž by brali v úvahu očekávání či zvyklosti amerického publika, si dovolí uvést svůj film Bratříčku, kde jsi? (ČTart, úterý 10. června, 22.45) verši Homérovy Odysseie: „O muži zchytralém, múzo, mi vypravuj, který se mnoho, přemnoho nabloudil světem...“

Hlavní pozornost se upíná na trojici uprchlých vězňů, prožívajících během útěku bezpočet bizarních zážitků

Ovšem inspirace je notně vzdálená, přetavená, protože Coenových tragikomicky laděný příběh se odehrává ve třicátých letech minulého století. A mimo jiné se věnuje i lokálním důsledkům tehdy vrcholící hospodářské krize, všímá si demagogické volební kampaně.
Hlavní pozornost se ovšem upíná na trojici uprchlých vězňů (představují je George Clooney, John Turturro a Tim Blake Nelson), prožívajících během útěku bezpočet bizarních zážitků. Coenové se vzdali dramaticky vyklenuté stavby, upřednostnili různě se prolínající epizody navlékané do jednoduché, mírně nadsazené syžetové osnovy jako korálky na niť.
Připodobňují se tak struktuře Homérovy předlohy, která popisuje střety hrdinů s jednotlivými nástrahami též jako postupný sled událostí. Jméno Homérova Odyssea (anglicky Ulysses) dokonce vplouvá i do jména jednoho z trojice uprchlíků, jenž se stejně jako jeho jmenovec stává jakýmsi vůdčím elementem v nekonečném putování.
Třebaže všichni dlouho věří, že je čeká odměna, ve skutečnosti to Everett Ulysses McGill (mužný Clooney jej charakterizoval drobným knírkem, pečlivě česanou a ošetřovanou kšticí) namluvil svým dvěma přikovaným společníkům jen proto, aby s ním prchli. Pravda je, že chce zabránit své ženě v novém sňatku. Už zde se odráží motiv přítomný právě u Homérovy Penelopy. Jinou inspirací je nepochybně trojice „sirén“: po noci s nimi strávené se doslova vypaří jeden z uprchlíků, smolařský Pete (John Turturro). Coenové i nyní osvědčují smysl pro humorně zabarvenou vražednickou nadsázku. Hned při prvním dobrodružství je příbuzný, u něhož se skrývají, udá policii, protože je krize a každý dolar se hodí. Z nástrahy sice uniknou, avšak ne vždy se jim daří: spatříme, jak je potulný kazatel a prodavač biblí zbije a okrade, dokonce je dopadne vytrvale slídící policie. Někdy však jen procházejí rušnými událostmi jako udivení svědkové – ať se to týká mimoděčné slávy, které dosáhli náhodnou gramofonovou nahrávkou, či setkání s maniodepresivním bankovním lupičem.
Vyprávění se vyznačuje vtipně napsanými dialogy, nápaditou rekonstrukcí dobových reálií, na které se pohlíží se shovívavým pousmáním. Tragikomické ztvárnění jednoho obyčejného útěku tří drobných, docela sympatických lumpíků tak nenápadně získává zřetelné sociální podtexty.

Jan Jaroš, filmový publicista



  Cena Pavla Kouteckého
  Zpěvník Jana Buriana    
 
  Putování po vlastech...    
  Dívejte se
 
  Hubatá Šplíchalka ze Žižkova  
  Téma