Číslo 41/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s klarinetistou.
Jiřím Hlaváčem.

 

 

 

 

 

 

 

Brno nacistické: oživování paměti

Dva mladí brněnští historici Alexandr Brummer a Michal Konečný zmapovali Brno za nacistické okupace v knize Brno nacistické. Průvodce městem (Host, Brno 2013). Je to jako nechtěný sarkasmus, když se knížce popisující samé hrůzy říká „průvodce“; nejde však samozřejmě o turistiku, ale o výrazný místopis s bohatou fotografickou přílohou ukazující Brno v uvedeném období; a my tak můžeme podniknout virtuální procházku městem v onom temném šestiletí.

Nebylo však temné pro všechny – tak to ostatně bývá vždy: rozhodně to byla doba světlá zejména pro drtivou většinu brněnských Němců. Ostatně důležitost města pro Říši potvrdila i krátká, leč významná Hitlerova návštěva. O ní se nikdy příliš nemluvilo, ačkoli je skvěle fotograficky a filmově zdokumentovaná. Takto ji popisují sami autoři: „Hitlerovu suitu, jež dorazila zvláštním vlakem 17. března 1939 dopoledne jako předvoj, tvořily špičky třetí říše, například vrchní velitel pozemních sil Walther von Brauchitsch, náčelník generálního štábu Wilhelm Keitel, říšský vůdce SS a policie Heinrich Himmler, ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop, šéf uniformované pořádkové policie Kurt Daluege, budoucí zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich nebo velitel Hitlerovy osobní stráže Sepp Dietrich. Hitler přijel do Brna krátce po jedenácté hodině. […] Stál v otevřeném automobilu a se zdviženou pravicí opětoval pozdravy šťastných Němců ve špalírech, kteří vykřikovali Wir danken unserem Führer a Sieg Heil. Na radnici mu nacisté z celé Moravy v čele s novým vládním komisařem města Oskarem Judexem poděkovali za ,osvobození’. [...] Hitlera samotného prý překvapilo, jaký efekt měly propagandistické teze o hladovějících dětech v Sudetech.“
To, co čekalo většinu českých a židovských občanů Brna, však mělo teprve následovat. Kniha přináší svědectví o činnosti gestapa, o tvrdé germanizaci Brna, o holocaustu, antifašistech, ale také o protižidovských násilnostech na začátku okupace, jichž se zúčastnili i Češi, o českém antisemitismu a kolaboraci, o likvidaci českého vysokého školství, o masových popravách v Kounicových kolejích, o hrdinství odbojářů, o německém urbanismu, o romském holocaustu, o pronásledování homosexuálů. Diskutovat lze jen o proporcích; kniha nic podstatného nezamlčuje, spíše objevuje dříve opomíjené oblasti. Implicitně vysvětluje nejen příčiny popisované situace, ale často i to, co z ní vyplývalo v budoucnu. Bylo by žádoucí, aby se tato publikace stala prvním svazkem historické série o Brně v různých obdobích moderních dějin.

Ivo Pospíšil, literární vědec



  Když cestu za svobodou
  lemuje krev
  
Dívejte se
 
  
Brno nacistické:
  oživování paměti     
  Pořiďte si
 
  Osidla přizpůsobivosti
  
Navštivte