Číslo 20 / 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Miroslavem Táborským.

 

 

 


 

 

 


Neblahé dědictví

Držím redukční dietu. Rozhlížím se v samoobsluhách po koutcích zdravé výživy, mají-li tam „štíhlé nudle“ typu Šmakoun, počítám kalorie a bílkoviny, chodím se pravidelně vážit k paní doktorce. Prý mi dokonce měří můj vnitřní tuk, což mě tak trochu deprimuje a ani si raději nechci představovat, jak moje nitro vypadá. Snažím se to brát z pozitivní stránky – naučil jsem se vařit několik skvělých jídel, jejichž základem je mrkev, cuketa nebo cizrna, a vlastně tomu přestávám říkat „dieta“, spíš hovořím o změně životního stylu. Z toho jistě poznáte, že na sobě pracuji hlavně psychicky, protože, jak mi všichni neustále říkají, „všechno to máte v hlavě“. Učím se vychutnávat si knäckebrot s tvarohem, místo čokolády chroustám jablka, mlsně rozeznávám rozdíly mezi jednotlivými tvary rajčátek... V tomto stavu se udržuji už několik měsíců a mám jisté výsledky.
A pak na mě zničehonic ze šuplíku vypadne výstřižek z jakýchsi sto let starých novin, který mi před časem poslal pan Hartl z rakovnického muzea, s příhodou o mém prastrýci, slovutném operním pěvci Karlu Burianovi. Jeho přítel, virtuos na harfu a profesor pražské konzervatoře Václav Klička, o mém předkovi vypráví:
„Prázdniny trávím v Plzni a tam jednou přijel Karel Burian a poslal ke mně do bytu šoféra s žádostí, abych s ním vypil několik sklenic piva. Vzal jsem si slaměný klobouček a hůlku a juchal za Karlíčkem. Z několika piv se pak vynořil nápad: „Pojedeš se mnou do Rokycan, tam mají výbornou bílou kávu – a večer budeš vlakem doma.“ I sedl jsem do vozu a v Rokycanech Burian povídá: „Ale člověče, takovou dršťkovou polévku, jakou mají v Příbrami, tos ještě jistě nejedl.“ Musil jsem domů telegrafovat, aby neměli strach, a tak jak jsem byl, v moheráčku a v slaměném kloboučku s hůlkou, jsem jel na dršťkovou do Příbrami. Burian byl totiž paškrtník a český místopis znal jen z tohoto stanoviska. V Příbrami si vzpomněl na račí ragout u Puppa v Karlových Varech – i musel jsem do Karlových Varů. Cestou mi ulítl kus mé výbavy – slaměný klobouk –, ale Burian nezastavil a měl ohromnou radost, jak mi klobouček tancuje v polích. Kdybych vám měl povídat, co se dělo dále, musel byste napsat román a ne stručnou veselou příhodu. Koupil jsem si cestou kartáček na zuby a prádlo a jel jsem do Rožmitálu, z Rožmitálu do Sušice, do Stříbra – tam dělali dobrou telecí ledvinu – a pak jsme jezdili a jezdili od města k městu po čtrnáct dní a já jen domů posílal telegramy: „Dnes budu určitě doma.“ Ale nebyl jsem. Přijechal jsem až za čtrnáct dní vlakem, a to jsem musel Burianovi tajně utéci. Ale přivezl jsem si nádherný klobouk panama, dar Burianův, za můj ztracený slamáček.“
Ukázněně krájím cibuli na nízkokalorickou pomazánku, místo majonézy přidávám bílý jogurt a myslím na strýce. Byl to skvělý zpěvák, odzpíval prý mimo jiné asi sto padesát hlavních rolí v Metropolitní opeře v New Yorku, jenomže hlas jsem po něm určitě nezdědil. Zdědil jsem jen tu jeho žravost...

Jan Burian, písničkář a spisovatel



  Mistr zábavy?
  Billy Wilder!
 
  
Pastýř stvoření
  Erazim Kohák
 
  Starý pán
  na útěku před realitou