Číslo 10 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Martinem Hubou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

Marx nebyl jenom Karel

Vltavské Schůzky s literaturou představí v neděli 11. března ve 20 hodin Bratry Marxovy (Marx Brothers), skupinu amerických mistrů grotesky. V pořadu Marx nebyl jenom Karel k tomu poslouží komentované úryvky z knižních pamětí amerického komika Harpo Marxe, které vyšly roku 1961 pod názvem Harpo mluví!.

Bratři Marxové přenesli do filmu ztřeštěnost a absurdní humor němých grotesek

Bratři Chico (vlastním jménem Leonard, 1887–1961), Harpo (Adolph, 1888–1964), Groucho (Julius Henry, 1890–1977), Gummo (Milton, 1892–1977) a Zeppo (Herbert, 1901–1979) Marxovi tvořili skupinu varietních a později filmových umělců, jejichž třináct filmů z let 1929 až 1949 představuje jeden z vrcholů filmové komiky 20. století. Začátky sourozenecké skupiny spadají do počátku 20. století. Bratři ve svých vystoupeních, skečích a filmových scénkách nabourávali pravidla konvenční logiky a bořili tabu moderního světa, s nespoutaným a delirantním humorem vytvářeli naprosto ojedinělá spojení. Přenesli do filmu ztřeštěnost a absurdní humor starých němých grotesek. Série klaunských výstupů byly plné neuvěřitelných slovních gagů a hříček.
Filmy jako Omlazovací prostředek (1931) a Kachní polévka (1933) podnítily znovuzrození diváckého zájmu o čistý nonsensový humor, který se s nimi na plátně poprvé ukázal jako svrchovaně vtipný. Teprve zvukový film dal průchod komice založené na nečekaných asociacích mezi obrazem a slovy. Jejich filmy nelze vyprávět, neboť většinou postrádají souvislou linii. Podstatný na nich je pouze gag, ale ten je mistrný. Ostatně jak na jednom místě své knihy píše Harpo Marx: „V patách nám jde hotelový detektiv. Oznámí, že z hotelu zmizely stříbrné příbory a že je podle jednoho svědka ukradl chlapík v hnědém obleku s bílým karafiátem v klopě. Prošacuje Groucha a Chica, nedostane z nich nic, jenom gagy. Pak se otočí na mě a řekne: ‚Máte takový poctivý obličej, vy přece nebudete lump, že ne?‘ Zavrtím hlavou, že to bych opravdu nechtěl. ‚Držte se od těch dvou dál, ještě by vás přivedli do maléru,‘ pokračuje detektiv. Zatvářím se kajícně a souhlasně přikyvuji. Detektiv je dojatý, že mě zachránil ze zločinecké dráhy, a potřese mi rukou. Z rukávu mi vypadne nůž a cinkne o podlahu. Detektiv zatřese ještě jednou. Vypadnou další tři nože. Je zaujatý, a tak uchopí druhou rukou a zatřese s ní. O pódium břeskne půl tuctu nožů. Popadne obě ruce a vylétnou další příbory. Když jsem tuhle scénu předváděl poprvé, měl jsem v rukávech dvacet kusů příborů. Vypracoval jsem se tak, že mi vypadlo tři sta nožů a nakonec se z kabátu ještě vykutálela stříbrná konvice na kávu...“
Komentovaný výběr ze vzpomínek Harpo Marxe na počátky skupiny mistrů grotesky z vlastního překladu připravila překladatelka a redaktorka časopisu Roš Chodeš Alice Marxová. V režii Aleše Vrzáka účinkují Apolena Veldová a Jiří Lábus.

Petr Turek, redaktor ČRo 3 – Vltava  Marx nebyl jen Karel
  Nalaďte si
 
  Potkal hraboš Karpelese

  Pořiďte si  
 
  Trnkovo století   
  Téma