Číslo 7 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s moderátorkou.
Lucií Výbornou.


 

 

 

 

 

 

 


 


 

František Koukolík, neuropatolog

Easterlinův paradox

V roce 1974 uveřejnil Richard A. Easterlin, profesor ekonomie, první z prací, z nichž se narodil pojem Easterlinův paradox. Jádrem je zjištění, že lidé s vyšším příjmem žijící uvnitř nějaké země častěji říkají, že jsou šťastni, než to říkají lidé s příjmem nižším, žijící ve stejné zemi. Jakmile však dosáhne příjem na hlavu takové výše, že nasytí základní potřeby, poskytne mezinárodní srovnání odlišný obraz. Průměrné hladiny „agregovaného“ štěstí mezinárodním rozdílům v příjmech neodpovídají. Stručně řečeno: bohatší společnosti nejsou šťastnější než společnosti chudší, nicméně uvnitř každé společnosti, bohaté i chudé, jde štěstí s bohatstvím ruku v ruce.
Následovala pětatřicet let trvající diskuse, která pravděpodobně bude nadále pokračovat. Easterlinovi kritikové pravili: Pocit štěstí může záviset na tom, že lidé porovnávají výši svého příjmu s příjmem druhých lidí. Ale také může záviset na srovnání současného příjmu s příjmem minulým. V tom případě zvýšení příjmu všech lidí nemusí zvýšit průměrné štěstí. Naproti tomu teorie absolutního užitku říká, že další příjem, ten, který se přidává k předchozímu, umožní každému člověku nasytit další potřeby. Průměrné štěstí tím stoupne. Což se pokusili statisticky doložit.
Easterlin jim odpověděl studií Krmení iluze růstu a štěstí. Praví v ní, že se dopustili metodických chyb. Kritici se však nedali a napsali další práci o tom, jak v letech 1946–2004 průměrné štěstí přece jen rostlo, a to národům bohatým jen trochu, zatímco národům chudým, o nichž jsou známy informace, vzrostlo velmi. A protože se délka lidského života prodloužila, stoupl i průměrný počet šťastných let života.
Úplně nová studie britských psychologů z roku 2010 dokazuje, že pocit štěstí záleží na vzájemném srovnávání. Jestliže lidé mají příjem vyšší než skupina, se kterou se srovnávají, jsou šťastni. Jestliže ho mají nižší, uspokojení mizí. Chris Boys, jenž studii vedl, prohlásil: „Zdá se, že výdělek jednoho milionu liber ročně nestačí na to, abyste byli šťastni, víte-li, že všichni vaši přátelé vydělávají dva miliony ročně.“ Že by stará dobrá závist? Takhle jednoduché to naštěstí přece jen není.
Odpovědi na otázku „Jak jste šťastni?“, která byla položena téměř čtyřem stům tisícům lidí žijících ve dvanácti státech OECD v letech 1975–1997, dokazují, že míra pocitu štěstí závisí na absolutní výši příjmu i na velkorysosti sociálního státu. Na očekávané délce života kupodivu závisí jen slabě. Míru pocitu štěstí snižuje průměrný počet hodin strávených v práci, poškozování životního prostředí, zločinnost, volný obchod, inflace a nezaměstnanost.
Společnosti v raných fázích vývoje považují hospodářský růst za něco zásadního. Jakmile však překročí jistý práh, začnou se lidé starat o rodinný život, přátele a ochranu životního prostředí. Zajímavým příkladem je Japonsko. V roce 1958 to byla velmi chudá země, její hrubý hospodářský produkt v následných letech ale vzrostl na pětinásobek. Míra subjektivně uváděného pocitu štěstí se nezměnila. Jiným příkladem jsou státy bývalého Sovětského svazu. Dvanáct z nich zaznamenalo v letech 2000–2003 růst, který je řadil mezi dvacet nejrychleji rostoucích ekonomik světa. Pocit uspokojení ze života však poklesl. Něco podobného se stalo v Číně.
Betsey Stevenson a Justin Wolfers z pennsylvánské univerzity došli k názoru, že Easterlinův paradox neexistuje. Mezi hrubým domácím příjmem na hlavu a subjektivním pocitem spokojenosti existuje pozitivní vztah. Pozor však! Autoři jsou si vědomi, že jde o statistickou korelaci. Jejich čísla a křivky nedokazují mezi hospodářským růstem a pocitem štěstí příčinnou souvislost. Možné je, že si lidé na rostoucí příjem zvyknou a že je pocitem štěstí přestane plnit. Jestliže jsem byl z něčeho šťastný a blažený včera, neplyne z toho nutně, že mne to podobně naplní pozítří. A co si myslí a jak se budou chovat lidé, jejichž reálný příjem vytrvale klesá a jichž je rostoucí podíl?



  Jubilant Forman se vrací
  Dívejte se
 
  Mám ještě na všem lešení…     

  Nalaďte si  
 
  Koledy i kokakoledy   
  Pořiďte si