Číslo 32 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hudebníkem.
Petrem Vášou.

 

 

 

 

Alternativci na cestě za sdělností

Na prahu letní festivalové sezony vydaly nová studiová alba kapely osobností, které patří už více než dvě dekády mezi nejoriginálnější zjevy domácí hudební alternativy. Nahrávky prozrazují, že jak Miroslav Wanek, jenž od poloviny osmdesátých let kočíruje partu rafinovaných punkerů Už jsme doma, tak Petr Váša, který po formacích Z kopce, Ošklid či A-beat před deseti lety založil svou současnou skupinu Ty Syčáci, mají stále energii, nápady a navíc i kreativní spoluhráče.

Už jsme doma přišli s novou deskou Jeskyně (vyd. Indies MG) po dlouhých sedmi letech, v nichž za neúnavného koncertování doma i za hranicemi (kapela každoročně absolvovuje kolem stovky vystoupení) hledali ideální sestavu. Ta se nakonec ustálila ve složení, jenž nahrálo novinku – tedy i s hráčem na trubku Adamem Tomáškem, díky němuž se zvuk souboru blíží jeho nejslavnější éře se saxofonem Jindřicha Dolanského. Směřování k dřívějšímu soundu je patrné i ve zjednodušení aranžmá, skupina tak může lépe pracovat se svými klíčovými atributy – energií, úsečností, divokými změnami tempa, vznosnými kvazioperními vokály. Ty nejsilnější písně, jako Mariana nebo Úkryt (jejíž hymnický refrén „Samota je jediná, kdo zůstává“ se zadírá pod kůži), nabízejí Wankův band ve skvělé kondici, povedla se ale celá deska.

Snaha o větší údernost a sdělnost charakterizuje i šesté cédéčko Vášových „Syčáků“. Vybídla je k tomu zřejmě předchozí, tři roky stará deska Bum Bum Bum, natočená vůbec prvně v historii tria s bicími, a snad i Vášova zkušenost hostujícího vokalisty Jasné páky. Bubeník Aleš Pirgl ze spřízněné kapely Květy nechybí ani na albu Krása (vyd. Indies Happy Trails) tvořeném devatenácti rozsahem střídmými a bigbítovou živelností prodchnutými písněmi. Neotřelý jazyk Vášových textů a občasný úkrok mimo žánr tu rokenrolovou přímočarost přece jen narušují, to ale desku plnou nadhledu dělá ještě zábavnější.

Milan Šefl  Potíže s neoliberalismem        
  Jak to vidí Pavel Kohout
 
  Alternativci na cestě...

  Pořiďte si        
 
  Ego a jeho tváře    
  Navštivte