Číslo 32 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hudebníkem.
Petrem Vášou.

 

 

 

 

 

Dušan Tománek: Bez názvu, 2007Ego a jeho tváře

Podle Sigmunda Freuda je ego bojištěm id a superega. A čím je podle Roberta V. Nováka a Pavla Turka, kurátorů výstavy EGO, kterou vzala pod svá křídla pražská Langhans Galerie a která trvá do konce srpna?

Těžko říct: expozice, orientovaná na fotografické záběry lidské tváře, se rozebíhá do takové šíře, že nemá šanci ilustrovat jakoukoli průvodní myšlenku – může zaujmout nanejvýš jednotlivostmi. Na třicet autorů, od Vladimíra Boudníka a Václava Zykmunda po současné studenty FAMU, tu pokládá otázku: Komu nastavují kurátoři takovou koncepcí zrcadlo? Fotografujícím, nebo fotografovaným, dnešní informacemi nasycené době – anebo snad sami sobě?

Podle Nováka a Turka prý „stačí jen ‚jevit se‘ a zachytit to fotografií“. A tak si na stěnách Langhansu podávají ruce všelijaká tváření a přetvařování, hrátky s identitou a stylizace. Tragický narcismus ztrácí sílu vedle hlubokého porozumění, totální realismus obnažuje prázdnotu aranžmá a manipulací, agresivní barevnost bledne před černobílou magií. Zatímco některé záběry si vystačí s povrchovým zraněním, jiné se zaříznou do divákova masa s gustem břitvy.
Johana Pošová: Nanečisto, 2009K těm druhým patří třebas tvář jako jeviště, na němž se neustále střídají kulisy (Václav Stratil), tvář jako zoufalý svědek mrtvolného klimatu v Československu první poloviny osmdesátých let (Jan Malý, Jiří Poláček, Ivan Lutterer), tvář jako místo náhodného setkání člověka s divočinou (Václav Jirásek), tvář jako obraz moderního zoufalství marně odháněného fetišem (Dušan Tománek), tvář jako přízrak z hlubin nevědomí (Zein)...

Právě takové sugestivní fotografie jako by kurátorské dvojici říkaly: Nestačí jen „jevit se“ a zachytit to fotografií – je potřeba vidět a mít odvahu promítnout se do objektu, který mám před kamerou.

Radim Kopáč, výtvarný a literární kritik  Potíže s neoliberalismem        
  Jak to vidí Pavel Kohout
 
  Alternativci na cestě...

  Pořiďte si        
 
  Ego a jeho tváře    
  Navštivte