Číslo 46 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hudebním skladatelem.
Philipem Glassem.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Lahvová pošta Petra Chudožilova

Od druhé poloviny šedesátých let minulého století až do počátků normalizace se odvíjí děj loni vydané knihy Petra Chudožilova Lahvová pošta. S tímto zatím posledním dílem českého spisovatele žijícího ve švýcarské Basileji se od středy 12. listopadu (vždy v 18.30) díky dvanáctidílné četbě na pokračování budou moci seznámit i posluchači stanice Vltava.

Příběhy pražské bohémy hledající v časech normalizace azyl ve staroměstských putykách načetl Michal PavlataLahvová pošta je do značné míry autobiografická kniha. Podle autorova vročení vznikala od roku 1966 až do roku 2008. Odehrává se v atmosféře agónie novotnovského Československa druhé poloviny šedesátých let, událostí roku 1968, zejména ruské okupace a postupně nastupující normalizace. Autor vypráví příběhy pražských intelektuálů, literátů, výtvarníků, vědců i umělců, kteří v těchto letech hledali azyl i vzájemnou podporu ve staroměstských hospodách. Sjednocujícím i obranným prostředkem proti nepřátelskému vnějšímu světu je alkohol, v obrovském množství prolévaný hrdly nešťastníků, jimž spisovatel (včetně sebe) přidělil expresivně laděná jména a přezdívky. Zasvěcení je většinou dokáží identifikovat, avšak všechny postavy románu přesně neodpovídají postavám skutečným – někdy opravdoví aktéři sloužili jen jako inspirace k vytvoření jedné postavy.

Název knihy odkazuje ke dvěma hlavním konotacím – jednak k té alkoholické, ke všem těm vypitým lahvím a půllitrům, které snad pomáhaly přežít, a zároveň upomíná na poselství vložené do zazátkované lahve vhozené do moře. Je tu na jedné straně marnost takového počínání, avšak zároveň i naděje, že se zpráva jednou někde objeví.

Spisovatel a publicista Petr Chudožilov se narodil roku 1943 v Prostějově v rodině ruského exulanta. Do roku 1957 žil na Moravě, potom v Praze. Po maturitě na pražské jedenáctiletce pracoval jako redaktor ČTK, dřevorubec, závozník, přidavač a mlékař. V letech 1966 až 1970 při zaměstnání studoval žurnalistiku, ale studium ukončil bez závěrečných zkoušek. V období let 1967 až 1969 byl redaktorem Literárních novin, Literárních listů a Listů. Poutavé reportáže, ale také úvahy, fejetony a povídky uveřejňoval i jinde. Od roku 1969 byl ve svobodném povolání. Byl signatářem Charty 77 a v roce 1982 se s rodinou pod nátlakem Státní bezpečnosti vystěhoval do Švýcarska. V exilu pracoval opět v rozmanitých, často dělnických profesích a zároveň studoval – a znovu nedostudoval – na basilejské univerzitě historii. Později se živil jako nezávislý publicista a spisovatel.

V německy mluvících zemích se Petr Chudožilov stal úspěšným autorem literatury pro děti, především pohádek a fantastických povídek. Česky vydal knihu povídek Kapři v kvetoucích trnkách, pohádky Na velrybě, soubory fejetonů Boj o fusekli a Kulturní šok aneb Setkání třetího druhu, nostalgický dětský příběh Balada o Bobíkovi, výbor z publicistiky Proč necítím národní hrdost a povídky Papír je poslední domov.

Jiří Vondráček, redaktor ČRo 3 – Vltava



  Nesnesitelná lehkost
  poslechu

  Jak to slyší Jan Halas
 
   Lahvová pošta
   Petra Chudožilova

   Nalaďte si
 
   Semaforským
   k abrahámovinám

   Pořiďte si