Petr Koudelka, spisovatel a publicista

Neandertálec by nám záviděl

Jsem rád, že věda udělala konečně tečku za problémem s neandertálci. Dlouho se rozvažovalo, jak jsme s nimi spřízněni, zda vůbec, a teď je už jasno: pocházíme ze společného předka, který žil v Africe před půl milionem let. Pak jsme se rozdělili: jedna větev těžce přežívala na severu v nelidských podmínkách – neandertálci; naše větev na jihu se měla o něco lépe – Homo sapiens. Před čtyřiceti tisíci lety jsme se zase sešli, ale jen na chvíli, na dvacet tisíc let. Poté neandertálci definitivně vyhynuli kvůli nízké populaci.
Dvě větve, dvě strategie, možná dva různé přístupy k životu. My jsme to sice přežili a oni ne, ale jak to teď s námi vypadá? Nebyli by neandertálci chytřejší? My jsme se nazvali Homo sapiens, člověk moudrý, ale jen proto, že tu není nikdo, kdo by proti tomu protestoval.
Je mnoho věcí, u kterých si kladu otázku: neuměli by to neandertálci vyřešit líp? Jsme až příliš dokonalí, zvyklí na pohodlí, přejemnělé chování nám často nedovoluje podívat se na věci obyčejným zrakem. Zaskočí nás už i lokální změny počasí, deště a bouře. Není prý proti nim obrany. Jak přijde prudký přívalový déšť, je naše vesnice ztracená. Viděl jsem v televizi, že teď na kopcích a u potoků budou instalovány přístroje, které zaznamenají déšť a mobilním signálem to budou hlásit starostovi. Já myslím, že neandertálci by prostě vylezli na kopec a podívali by se, jak je. Také by si pamatovali od starších neandertálců, jak se to dělalo před padesáti a sto lety. Nedopustili by zničení krajiny ani vybetonování potoků. Jsme zhýčkaní technikou a nedokážeme se bez ní obejít. Ve městech jezdí supertramvaje s vypolstrovanými sedadly a na zastávkách teď budou instalovány displeje, které budou ukazovat, za jak dlouho která tramvaj přijede. V každém autobusu jsou hlásiče, světelné hodiny, čtecí tabule s automatickým oznamováním stanic, otvírače a zavírače. Jsme obklopeni přístroji za miliardy. Jenže jízdné už bude brzy tak vysoké, že si to bude moci málokdo dovolit. Levnější jsou auta, která zaplavují ulice a která nás postupně zabíjejí. Myslím, že neandertálci by to nenechali dojít tak daleko.
Naše společenské zřízení je k smíchu. Jeho hlavním sloganem je svoboda pro všechny. Tuto svobodu však neumí nikdo ochránit. Když zloději posílají své děti krást, když se výrostci dopouštějí násilí, je to přikryté faktem, že podle českého práva se nesmějí děti trestat. Píše se o tom v příručkách pro turisty, kteří k nám přijíždějí. Místo toho, aby se změnily poměry, opakují média a mluvčí policie či justice tyto hlouposti pořád dokola: dětem nic nehrozí. To proto, aby se přidali další malí zločinci a rodiče vyvázli bez trestu. Ani sebehloupější neandertálec by si tak nepočínal. „Cožpak nemáte zdravý rozum?“ zeptal by se.
Svoboda může být jen tam, kde je zároveň kultura, civilizovanost, morálka a etické normy. Svoboda není v tom, že stát nechá banky a lichváře olupovat lidi a exekutory zabavovat majetek. V novinách byl titulek: Už milion exekucí! Kdo má v tomto státě odpovědnost? U svobodného občana ji nelze automaticky předpokládat. Nikdo ho k ní nevychoval. Příklady, které vidí kolem sebe u zkorumpovaných politiků a lehce bohatnoucích elit, mu žádnou odpovědnost neukazují.
Dvacet let po převratu, který nám dal svobodu, začínáme přemýšlet, co to vlastně svoboda je. V ekonomice to bylo jasné od začátku. Heslo bylo dáno: Dělej, co umíš! Později se změnilo na: Dělej si, co chceš! A stále v rámci systému, kde svoboda byla víc než zákon. Celosvětově zavedla tato svoboda bez hranic celý systém globální ekonomiky do krize. Ještě teď se její strůjci chovají, jako by se nic nestalo.
Každý neandertálec by viděl, že už v základech takového hospodářství něco nehraje. Největší zisky mají distributoři. Ti, kteří se zmocnili hodnot, jež vyrobil a vytvořil někdo jiný. Obchodní řetězce prodávají práci rolníků, chovatelů dobytka, pekařů, pěstitelů ovoce a zeleniny a dávají jim za ni pakatel. Další skupina predátorů v peněžních a jiných ústavech se zmocní našich peněz a spekuluje s nimi. Státní mocí se zaštiťující predátoři se přiživují na našich daních, přidělují svým kamarádům výnosné zakázky, nebo si je dokonce bezostyšně rovnou strkají do kapes. Stejně jako to dělají zastupitelé, které jsme svobodně zvolili a už je neumíme svobodně odvolat. Statisícové „příplatky“ poslanců a senátorů nepodléhají ani zdanění.
Jak Homo sapiens, člověk moudrý, zhloupl, ztrácí postupně schopnost žít v přirozeném světě. Stále víc dává přednost světu umělému, kde se mu také líp předstírá, že je svobodný. Svoboda, kterou má, je jen iluze a predátoři, kteří kolem něho krouží, vynakládají stále víc peněz a námahy na to, aby ho v této iluzi utvrdili. Levné barevné cetky, ohňostroje komerce, zboží všeho druhu, hry, módní výstřelky, letecké výlety do betonových turistických „destinací“ po celém světě, reje celebrit, bulvární čtení, kukátka do ložnic – to vše a mnoho dalšího představuje dnes obzor člověka moudrého.
Neandertálec by mu záviděl. Ale jen hloupý neandertálec.



  Neandertálec by nám záviděl
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
   Svět podle Hirsta

   Navštivte
 
   Jak Renée Flemingová
   bojovala s počasím

   Téma