Číslo 22 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Jiřím Koutem.

 

 

 

 

 




Jan Halas, publicista

Nevyužitá možnost rozhlasu

Nejsme spolu s Hamletem zcela určitě sami, kdo tuší nebo dokonce vědí, že je v tomto státě cosi shnilého. Z politiky se stal jeden z posledních dobrých kšeftů a také hračka, která se může v rukou nezodpovědných jedinců stát velmi nebezpečná. Stejně nebezpečná by však mohla být rezignace nás ostatních a hledání východiska v myšlence, že nejlepším řešením je o nic se nestarat a spoléhat se na to, že oni už se ti politici nějak vzájemně sežerou a pak bude dobře. Oni se totiž nesežerou, ať už  jsou na pravoboku nebo levoboku té potápějící se lodi, vzájemně se potřebují a budou-li dostatečně cyničtí jako jejich nedávní předchůdci, uzavřou zase spolu nějakou formu opoziční smlouvy. Historie se přece neustále opakuje a je tedy třeba se z ní učit. Nesmíme také zapomínat na to, že i v parlamentě máme stranu, která dovede prostřednictvím jen trochu posunutých demokratických prostředků zakroutit krkem všem ostatním. Bude muset asi brzy konat, má na to už málo času. Její nakradený majetek se výrazně scvrknul a i členů jí přirozenou sešlostí věkem ubývá. Nepochybuji však o tom, že kdyby ti současní bojovníci za rudá práva pracujícího lidu pořádně zatroubili do polnice, jistě vstanou noví bojovníci. Už se ostatně srocují v různých národně dělnických stranických a skinheadských skupinkách.

Je třeba na to na všechno občansky reagovat. Naši vrcholní politici se musejí zabývat sami sebou a pěstovat si své žabomyší spory, nemají tedy na to čas ani myšlenky. My ostatní bychom se však měli učit z historie a jí poučeni reagovat, dokud to ještě jde. Veřejnoprávní rozhlas by měl jít v tomto směru příkladem na všech svých stanicích, nejen na Radiožurnálu, Rádiu Česku a Šestce, ale i na dalších stanicích. Již před časem jsem na této stránce vybízel Vltavu, aby zařadila do svého pravidelného programu zvláštní řadu četeb na pokračování z literatury faktu. Občasné memoáry, vysílané v cyklu Osudy, nestačí. Existuje přece dnes už nepřeberné množství čtivých knih o nedávné i starší historii, o kladných i záporných historických postavách a událostech. Všeobecná znalost dějin, plynoucí z poslechu takové četby, vede přece jen k lepší politické orientaci posluchačů, tedy spoluobčanů.

Jsem přesvědčený, že by to lidi zajímalo a také by to pomohlo těm, kteří před každými volbami bědují, že nevědí, který volební lístek do urny vhodit. Předvolební kampaně jednotlivých stran jsou totiž nesmyslné, drahé a jejich orientační funkce je nulová. Nebo jste snad slyšeli už někoho, kdo by řekl: „Ten kandidát na obřích plakátech je tak úžasně sympatický, že si nedovedu představit volit někoho jiného.“ Já to ještě neslyšel.

Chce to prostě poučovat se z historie, přemýšlet a nerezignovat. Rozhlas jistě všechno nevyřeší, byl by to však hřích nevyužít všech nemalých možností, které vysíláni poskytuje.


Petr Koudelka
  Malé a velké věci
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
   Zuzana a starci v zahradě

   Nalaďte si
 
   Afropop s bluesových zázemím
   Pořiďte si