Číslo 8 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s historičkou umění.
Martinou Pachmanovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Lady, která proslavila českou remosku

Anglickou lady si mnozí z nás představují jako upjatou, odměřenou a nepřístupnou dámu, která svůj čas dělí mezi hon na lišku, charitativní bazar a čaj o páté. Kdo ale poznal lady Milenu Grenfell-Baines, musel na takovou představu rychle zapomenout. Lady Milena se beze všeho postaví ve Znojmě na náměstí, aby tu předvedla, co dokáže taková remoska. Ve Velké Británii se postará o české fotbalisty, do pražské hotelové školy přiveze anglické studenty. S dirigentem Liborem Peškem se podílela na vzniku londýnské Nadace Emy Destinnové, sama jsem ji ale zažila, jak vypomáhá při krajanské akci v Praze. A kdo z návštěvníků tehdy tušil, že ta drobná šedovlasá paní je anglická lady?

Dítě štěstěny

Ošetřovatelka, překladatelka a podnikatelka Milena Grenfell-Bainesová patří vedle Áji Vrzáňové nebo Medy Mládkové mezi deset nejvlivnějších Češek ve světěO mnoha lidských osudech se říká, že jsou příběhem na román. A o životě Mileny Grenfell-Baines, rozené Fleischmannové, to platí dvojnásob. Ještě v sedmi letech chodila u dědečka ve východočeské Proseči na borůvky. Nebylo jí však ani deset, když ji v srpnu 1939, spolu s malou sestřičkou, posadila maminka do vlaku a obě holčičky odjely do neznáma. Tenkrát netušily, že budou patřit k 669 československým dětem, které zachránil britský makléř Nicholas Winton. Jejich vlak nacisté ještě propustili, dalších 250 dětí, které měly z pražského Hlavního nádraží odjet 1. září 1939, však už takové štěstí nemělo. Právě začala válka... Z těch 250 dětí ji prý nepřežilo žádné.

A štěstí zřejmě provázelo malou Milenu i dál. Britská rodina, která se obou holčiček ujala, poslala dokonce svou vlastní dceru k babičce, aby pro ně měla dost místa. „To od nich byla ohromná oběť, ale Angličani se tenkrát takhle obětovali,“ říká Milena Grenfell-Baines po sedmdesáti letech. Jako jedno z mála Wintonových dětí měla štěstí i v tom, že oba její rodiče se dostali do Anglie, a holčičky se tak s nimi znovu setkaly. Milenin tatínek přitom z Československa uprchl na poslední chvíli, 14. března 1939. Gestapo na něj mělo spadeno a hledalo ho hned po okupaci. Rudolf Fleischmann se totiž ještě před válkou vypravil za německým antifašistickým spisovatelem Thomasem Mannem do jeho švýcarského exilu a pozval jej do Československa. Obyvatelé Proseče mu pak nabídli „domovské právo“, a Mann, který patřil k největším odpůrcům Hitlera, tak mohl v roce 1937 získat i československý pas. Ten mu umožnil přežít válku ve Spojených státech...

Půlstoletí se Sirem Georgem

Rudolf Fleischmann se sice do Anglie dostal, byl ale vážně nemocný. Ani mamince, která do Anglie utekla přes Norsko, se jako lékařce zpočátku nedařilo najít práci. Žili tak jen z malé podpory, kterou uprchlíkům mohly poskytnout exilové organizace. Uvítali proto, když Milena po roce u britské rodiny mohla začít studovat na Československé státní škole. Tu ve Walesu zřídila československá exilová vláda. Tady se Milena znovu setkala s některými Wintonovými dětmi, chodily sem ale i děti našich pilotů RAF. Dodnes si pamatuje, jak je tu navštívil prezident Edvard Beneš s paní Hanou. Spolužáci se podle lady Mileny stýkají dodnes.

Milena se po ukončení školy stala dětskou ošetřovatelkou a v padesátých letech odjela jako jedna z prvních au-pair do Francie. Strávila tu dva roky a po návratu do severoanglického Prestonu potkala svého budoucího manžela. Stal se jím o dvacet let starší architekt George Grenfell-Baines. Ačkoliv pocházel z chudé rodiny, podařilo se mu nejen úspěšně vystudovat, ale časem vybudoval i jeden z největších britských architektonických ateliérů. Stavěl banky, univerzity, nemocnice, kancelářské i obytné komplexy, přednášel ve Velké Británii, Spojených státech i v Kanadě. V roce 1978 ho za zásluhy o rozvoj architektury povýšila královna Alžběta II. do šlechtického stavu. Nežli v roce 2003 George Grenfell-Baines zemřel, prožili spolu oba manželé téměř půl století.

Právě v ateliéru „GG“, jak mu jeho kolegové v Anglii říkali, se už od začátku šedesátých let objevovali i první čeští architekti. „Byli jsme asi první firma, které povolili, aby mohla české architekty v Anglii zaměstnat,“ vzpomíná dnes lady Milena. Manželé Bainesovi v té době také začali jezdit do Československa, propagovali českou architekturu ve Velké Británii, posílali do Prahy odborné časopisy.

A měli další velký společný zájem – hudbu. Milena Grenfell-Baines odmalička zpívala a jen existenční důvody ji odvedly od toho, aby se hudbou zabývala profesionálně. Zato velmi podporovala a stále podporuje koncerty a vystoupení českých umělců ve Velké Británii, organizuje výpravy anglických příznivců hudby do Prahy nebo na Chopinův festival do Mariánských Lázní, do Čech přivezla i Merseyside Youth Orchestra. Stála také u zrodu Společnosti přátel Liverpoolské filharmonie. Tato společnost vznikla na slavnostních večeřích, které manželé Bainesovi pořádali po koncertech filharmonie pro své přátele, dirigenty i sólisty. Dnes má společnost kolem čtyř set členů. Jako členku správní rady ji zastihl i Libor Pešek, když v Liverpoolské filharmonii v roce 1987 nastoupil na post šéfdirigenta. Bylo to prý pro něj velké překvapení, potkat Češku právě zde... Společně pak pomáhali při zrodu londýnské Nadace Emmy Destinnové, která mimo jiné pořádá mezinárodní pěvecké soutěže pro mladé operní pěvce. Podmínkou je přitom český repertoár. Zatím poslední ročník soutěže proběhl loni v Praze.

Český vynález v anglické domácnosti

Stačil článek v katalogu zásilkové společnosti a za týden se remosek prodalo na půl druhého tisíce...Za svůj největší úspěch však Milena Grenfell-Baines považuje to, že se jí ve Velké Británii podařilo proslavit českou remosku. Začalo to vlastně docela nevinně – nákupem vánočních dárků. Její pražská sestřenice si remosku přála pod stromeček, a když ji spolu šly koupit, napadlo lady Milenu, že je vlastně škoda, že takovou šikovnou věc nemají i v Anglii. Po návratu domů proto zavolala do firmy ve Frenštátě, kde se remoska už desítky let vyrábí, a ptala se – proč? Dozvěděla se ale, že firma nemá v Anglii žádné obchodní kontakty. Se svou činorodostí se proto nabídla, že frenštátským pomůže. A výsledek? Remoska se dostala do katalogu zásilkové společnosti a jen za první dny se jí prodalo 1500 kusů. Dnes už jsou v anglických domácnostech desítky tisíc českých remosek, remoska má dokonce svůj fanklub a lady Milena pro britské kuchaře připravila už dvě knihy receptů, jak remosku co nejlépe používat.

Tím by mohl výčet aktivit Mileny Grenfell-Baines končit. Jenže... Nebyla by to ona, aby se nevěnovala ještě řadě dalších. V roce 1998 se stala předsedkyní nejvýznamnější krajanské organizace ve Velké Británii – British Czech and Slovak Association. Za své zásluhy o šíření dobrého jména České republiky v zahraničí získala v roce 1999 prestižní cenu ministra zahraničí Gratis agit, byla ale zařazena i mezi deset nejvlivnějších Češek ve světě. Vedle ní do tohoto seznamu patří třeba Ája Vrzáňová, Eliška Hašková – Coolidge nebo Meda Mládková. Tyto ceny od roku 2003 uděluje Senát ČR.

Nejznámější z Wintonových dětí

Nicholas Winton a některé z jeho „dětí“. Britský makléř zachránil v roce 1939 před transportem do koncentračních táborů téměř sedm stovek převážně židovských dětí z ČeskoslovenskaZvláštní kapitolou v životě lady Mileny je setkání s Nicholasem Wintonem. Jako dítě si ho z pražského nádraží samozřejmě nezapamatovala. A neznala ho ani další čtyři desítky let. Zcela neznámého staršího pána však potkal jeden z jejích spolužáků ze školy, když se v Londýně zúčastnil setkání ředitelů domovů pro seniory. Onen starší pán se trochu pozastavil nad jeho přízvukem a spolužák mu vyprávěl, jak se do Anglie dostal v roce 1939 vlakem z Československa. A pán jen podotkl: ty vlaky jsem tenkrát organizoval já...

Tak se vlastně Wintonovy děti poprvé dozvěděly o jeho existenci. Až poté následovala dnes už slavná příhoda s kufříkem plným dokumentů, který na půdě při úklidu našla Wintonova manželka, i dojemné setkání Nicholase Wintona s jeho už dávno dospělými „dětmi“ ve studiu BBC. „Britského Schindlera“ proslavily filmy režiséra Mateje Mináče Musíme si pomáhat a Síla lidskosti. Dnes už vzniká třetí film, v němž Mináč sleduje osudy některých Wintonových dětí. Lady Milena Grenfell-Baines mezi nimi patří k těm nejznámějším. A přiznává, jak už se teď těší, že se začátkem letošního září vydá historickým Wintonovým vlakem z Prahy do Londýna. Tento vlak by měl zopakovat jízdu těch předešlých, které zachránily život téměř sedmi stovkám dětí. Na londýnském nástupišti by měl účastníky jízdy čekat Sir Nicholas Winton, kterému bude letos rovných sto let.

Milena Štráfeldová, redaktorka ČRo 7 – Radio Praha  Výchovná metoda
  Jak to vidí Ivan Kraus
 
   O filmu jinak

   Televizní glosář     
 
   Královna Sidónia I
   Pořiďte si