Číslo 1 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem a moderátorem.
Janem Krausem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Dvacet tři hodin v podzemí

Stejně jako v předešlých letech, i letos připravil Český rozhlas 3 monotematické silvestrovské vysílání trvající bez jedné hodiny celý den. Mnozí z pravidelných čtenářů Týdeníku Rozhlas si určitě vzpomenou, že po broucích, vodě, zločinu a trestu, železnici, robotech a golemech stanice Vltava v závěru loňského roku představila v silvestrovské podobě hasiče a oheň. Letos je připravena téměř pekelná pozvánka – putuje se do podzemí.

Tudy prchal bídák Harry do labyrintu vídeňského podzemí (dnešní stav)Poslední den letošního roku vstoupíme do jeskyní (skutečných i těch umělých), podzemních labyrintů měst, klášterů, do hlubinných dolů (Kutná Hora, štola Jeroným u Krásna, štola Josef u Mokrska a dalších), vinných sklepů na jižní Moravě (malovaný sklep v Šatově, podzemní labyrint ve Valticích), do největší umělé jeskyně v Evropě v lednickém zámku, nejdelšího železničního tunelu na světě ve Švýcarsku. Podzemím se ale budeme zabývat i v jeho takříkajíc přenesených podobách: navštívíme antické podsvětí a pozdější peklo, v rozhlasové koláži z překladatelských výkonů s Václavem Jamkem prozkoumáme podzemí jazyka. S Vladimírem Hendrichem se budeme věnovat filmovému undergroundu a na newyorský hudební underground šedesátých let, na literární souvislosti s beat generation se zaměří Petr Dorůžka.

Zvuky ticha

V sedmidílném cyklu minireportáží se zpěvy Tomáše Černého nazvaných Vyrušené ticho s podtitulem Z kanálu do Metra, z jeskyně do krytu se vydáme za hlasy a zvuky, která vydává podzemí. Ve Vyrušeném tichu uslyšíte také záznamy vokálně-experimentálních výkonů kvarteta Affeto pořízené v různých podzemní prostorách.

V seriálu krátkých montáží s názvem Letem podzemím světem zavítáme do ponurého podzemní židovského ghetta v Praze počátku 20. století, jak je popsal spisovatel Ladislav Kukla, nebo se například s vinařem Pavlem Vajčnerem vypravíme do tajemných sklepů a chodeb pod Louckým klášterem ve Znojmě.

Podzemní bytosti

Ano, „podzemní živel" se ve vysílání projeví ve všech možných vltavsko-silvestrovských podobách, tedy v hudbě, literatuře, filmu, dramatu, dokumentech, psychoanalýze i poezii. Tajemným světem podzemí nás budou provázet jeskyňáři, vinaři, horníci, čerti a nemohou chybět samozřejmě ani permoníci. Eliška Závodná k té příležitosti delší dobu studovala cverkologii. Svou práci nazvala Trpaslík nebude vyšší, ani když si stoupne na vysokou horu.

„Gotická kamenná Lipnice pluje ranní českomoravskou krabatinou jako přízračná loď. Malíři Janu Zrzavému připomínalo večerní lipnické panorama Betlém. Básníku Jiřímu Wolkerovi monumentální trosky po pohřbu. A Jaroslavu Haškovi zas funící starou lokomotivu.“ Takto uvádí svůj pořad redaktor a básník v jedné osobě Miloš Doležel, který natáčel V kotli kamenné lokomotivy. Jaroslav Hašek jako průvodčí cizinců, praví se v podtitulu pořadu. Jeho autor se společně s Richardem Haškem, vnukem slavného spisovatele, Markem Hanzlíkem, kastelánem hradu Lipnice, a esejistou Tomášem Mazalem spustili do nitra trčkovského hradu na Vysočině.

K literárním zážitkům letošního silvestra bude jistě patřit přednes částí skvostu české barokní literatury – Starých pamětí kutnohorských jezuity Jana Kořínka. Ukázky přečte Rudolf Pellar a doplní je průzkum autora těchto řádků v nově objevovaném dole Jeronýmv Kutné Hoře. Labyrintem jeho chodeb ho bude doprovázet Jan Kavalír ze spolku Barbora.

S Vernem do středu Země

Pro odpolední silvestrovské vysílání jsou připraveny dvě programové dominanty: „podzemní“ rozhlasová hra Zdeňka Svěráka Podzemnice olejná a pořad Třetí muž ve Vídni. Do tohoto města se vypravíme společně s Evou Nachmilnerovou ve stopách filmu Třetí muž, který zde podle scénáře spisovatele Grahama Greena po válce natočil režisér Carol Reed.

Film má kriminální zápletku: cynický zločinec Harry Lime prodává nemocnicím znehodnocený penicilin. Harryho hraje Orson Welles. Jedna z vrcholných scén se odehrává ve vídeňských kanálech, a právě v nich se pořad natáčel. Jeho autoři ale neopomněli navšívit ani muzeum tohoto diváky dodnes fascinujícího snímku, sešli se s Wernerem Chudikem, vnukem citeristy Antona Karase, jehož hudba k filmu ve světě proslula podobně jako Straussovy vídeňské valčíky.

Třetí muž se stal vídeňským fenoménem: bizarní atmosféru poválečného města umocňuje svět tajemných ruin domů, mlhy, hřbitovů, kde se dočkáme i přízraků. Snímek nepostrádá černý humor a získal si obdivovatele po celém světě.

„Projděte znovu etapami cesty do středu země a vykoupejte se ve vodách onoho Středozemního moře, onoho dávnověku pod jeho skalnatou oblohou a bouřemi," doporučuje francouzský literární historik Michel Butor v eseji Vrcholný bod a zlatý věk očima několika děl Jules Verna svým čtenářům a všichni, kdo se na Vltavě podídeli na přípravě silvestovského „podzemního“ vysílání spolu s ním svým posluchačům. Četba ze slavného Vernova románu Cesta do středu země v podání Lukáše Hlavici bude prostupovat celým letošním „podzemním“ vysíláním. Jednatřicátého prosince tak budete mít jedinečnou možnost vyzkoušet si, jestli i v případě putování do středu země platí, že Verne ovládal zázračnou moc probouzet v nás sny.

Jiří Kamen, dramaturg ČRo 3 – Vltava

Foto Jiří Kamen



  Churchill nebo Ptahhotep?
  Jak to vidí Jaromír Štětina
 
   Dvacet tři hodin v podzemí

   Nalaďte si
 
   Divnopisci na cestě
   z Damašku do Nekmíře

  Téma