Číslo 45 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s textařem.
Michalem Horáčkem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Po stopách podnikatelských rodin

Hledání potlačených vzpomínek – i tak by se dal nazvat pravidelný cyklus, který každou sobotu vysílá Český rozhlas Olomouc pod názvem Vzestupy a pády slavných podnikatelských rodin. Redaktoři Jaromír Pavlík a Miroslav Kobza pátrají po osudech úspěšných kapitánů průmyslu minulého a předminulého století z celého Olomouckého kraje i z přilehlého okolí.

Popud ke zpracování těchto osudů vzešel od historika Univerzity Palackého v Olomouci Michaela Viktoříka. Vyhledat podklady však bylo komplikované. Zejména ve druhé polovině 20. století nebylo zvykem poukazovat na „buržoazní minulost“, a tak vědecké práce na podobné téma příliš často nevznikaly. Mnohé podnikové archivy dodnes najdeme jen ve firmách, kam není jednoduché se dostat, a část materiálů vzala za své v období druhé světové války nebo po znárodnění.

Neuvěřitelné osudy

Hned po odvysílání prvních dílů se ozvali posluchači, kteří nabízeli své vzpomínky, archivní materiály i osobní zkušenosti s mnohými bývalými „kapitány průmyslu“. A tak se v redakci začaly vršit fotografie, deníky i tipy na další natáčení. Rozvinula se spolupráce  s týmem renomovaných historiků, ale také s písmáky, kteří autory provázeli po osudech rodin a sami pak čerpali z ohlasů došlých do rozhlasové redakce.

Historik Michael Viktořík při natáčení v ruině bývalé sladovny Morgensternů v Říčkovicích u PřerovaPodařilo se zdokumentovat mnohdy neuvěřitelné osudy lidí, kteří se v mnoha případech zasloužili nejen o rozvoj svého podniku, ale celých měst a regionů. Patřili mezi ně šlechtici, měšťané, ale i synové a dcery venkovských rolníků, kteří se vypracovali neuvěřitelnou pílí až na špičku společenského žebříčku. Příkladem může být rodina bratří Kleinů z Loučné nad Desnou. Ještě na počátku 19. století otec těchto významných duchů průmyslové revoluce střední Evropy horko těžko udržel při životě skrovné hospodářství pod jesenickými horami. Když Franz Klein odešel v patnácti letech do učení na zahradníka, málokdo by věřil, že za pouhých dvacet let se stane společnost, kterou založí se svými bratry, jednou z největších stavebních firem v Evropě. Samostatnou kapitolu tvoří židovští podnikatelé, jejichž obchodní talent a četné kontakty po celém světě pomohly rozvinout náš exportní průmysl.

Poodhalené soukromí

Pozoruhodné je také nahlédnutí do lidských osudů těchto rodin, v nichž se obchodní vztahy často utužovaly sňatkovou politikou. V bruntálském muzeu se podařilo najít mapu provázanosti jednotlivých rodin na konci 19. století, z níž vyplývá, že obchod byl mnohdy přednější než láska.

Půvabné na této práci je setkávání se s pamětníky. To se podařilo v případě rodiny progresivního podnikatele Karla Plháka z Háje u Třeštiny, který zde ve dvacátých letech 20. století nechal vybudovat unikátní elektrárnu, dnes národní kulturní památku. Paní Soňa Jelínková, která u rodiny Plháků dlouho pracovala, zavzpomínala na to, jaké společenské kontakty manželé Ellen a Karel Plhákovi udržovali, čím se bavili doma, ale i jaký měli vztah ke svým podřízeným. Deník Ellen Plhákové navíc prozradil i její pocity z doby, kdy dožívala všemi opuštěná v malém panelákovém bytě.

Zajímavý byl rozhovor s Peterem Briessem, přímým potomkem významného sladovníka Ignaze Briesse jr., jemuž se zavčas podařilo uprchnout do Anglie. Na rodinu Winterovu v jiném díle cyklu pro změnu vzpomínala dcera bývalé kuchařky a správce jejich podniku.

Tragické konce

Okamžiky, kdy zaměstnavatelé desetitisíců lidí museli, mnohdy za tragických okolností, opustit své domy i firmy, patří k nejbizarnějším úsekům dějin. Tragédie židovských rodin, které mnohdy celé zmizely v nacistických koncentrácích, příběhy českých rodů, jimž byl za okupace násilně zabaven majetek, ale i osud rodin německých, po válce mnohdy bojujících o holé přežití – to jsou příběhy, jež by slušely i hollywoodské produkci.

Následoval Únor 1948 a padesátá léta, kdy už tak zdecimovaný podnikatelský stav přišel i o poslední zbytky svých majetků. Mnozí skončili v kriminálech, jiní, zcela bez prostředků, dožívali na okraji společnosti.

Potomci se ozývají

Přesto se během přípravy jednotlivých pořadů objevují i světlé okamžiky. To ve chvílích, kdy se potomci rodin sami přihlásí a doplní odvysílané osudy o své vzpomínky. Kupodivu nejsou to jen lidé žijící u nás, ale například i v Londýně, Austrálii a jinde ve světě.

Samotné natáčení se často mění v dobrodružné výlety. Probíhá přímo na místech mnohdy již neexistujících podniků, které představují kus nedoceňované historie. Průmyslové památky patří bezesporu k nejohroženějším u nás. Stává se, že stavby spjaté s hrdiny pořadů nedlouho po samotném natáčení mizí navždy pod radlicemi buldozerů.

V jednom se historikové i autoři pořadu shodují. Tento segment dějin není stále dokonale probádaný, přestože měl velký vliv na formování krajiny i celé společnosti. Důsledky některých rozhodnutí dávných průmyslových magnátů se odrážejí i v našem současném životě.

„V natáčení budeme pokračovat i příští rok. Motivují nás ohlasy, které navíc pomáhají historikům doplňovat chybějící střípky mozaiky těchto spletitých osudů,“ slibují oba autoři.

Petra Ševců, redaktorka ČRo Olomouc



  Jak to vidí Věra Nosková
   Zkraje týdne
 
   Žijeme pořád
   ve zdivočelé zemi...

     Navštivte
 
   Po stopách
   podnikatelských rodin

    Téma