Číslo 50 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor se spisovatelem.
Michalem Vieweghem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Jaromír Štětina, senátor

Osamělost přespolních běžců

Několik dní před výročím 17. listopadu odhlasoval Evropský parlament rezoluci k summitu EU – Rusko, který se brzy odehraje v Lisabonu. Představuji si kolorit takového pléna: drtivá rozlehlost sálu, důstojná dikce vystupujících, diplomatické úsměvy v kuloárech, šustot lakýrek a vědoucnost ve tvářích. Pak se najednou o slovo hlásí jedna česká poslankyně. Bere si slovo a říká: „Odmítám být loutkou a stydím se za všechny, kteří z neznalosti, zbabělosti a hlavně malých ekonomických výhod tuto loutku Rusku dělají. Rusko není partnerem Evropy... Proč mu Evropský parlament dodává takovou váhu? Proč dodává legitimitu režimu KGB?“

Auditorium zpozorní. Drobná poslankyně dodává:
„Rusko pokračuje ve vyhazování zmrzačených čečenských těl z ruských helikoptér přímo nad Čečnou. Rusko vězní tisíce odpůrců režimu, pokračuje v ilegálních soudech s politiky jiného Ruska. Pokračuje v ilegálním věznění Chodorkovského. Jak a kdy vyšetří smrt Anny Politkovské?“

Jakýsi poslanec se nakloní k tomu druhému a říká: „Kdo to je? Ta, co teď mluví?“
Kolega se dívá do papírů: „To je ta Češka, přeci. Jmenuje se, jmenuje se Jana Hybášková.“

A Jana Hybášková pokračuje: „Rusko nás drží jako rukojmí své energetiky. Ať se podřídí zásadám energetické charty, dovolí dostavět plynovod Nabucco, umožní rovnou soutěž na evropském energetickém trhu, přestane stavět tolik ničivý a škodlivý baltský plynovod a stane se opravdovým partnerem Evropy.“

Poslanci se dívají jeden na druhého: „Co to říká ta česká poslankyně? Copak nezná reálie dnešního světa? Potřebu lukrativního pragmatismu? Racionální diplomacie?“ Někde se objevují významné úsměvy.

Ale česká poslankyně je k nezastavení. Mluví o potřebě radaru v Česku a jeho přispění k bezpečnosti Evropy a nakonec uzavírá: „Tato rezoluce je ukázkou slabosti. My z Čech víme, že chovat se takto vůči Rusku se opravdu nevyplácí. Již z úcty k odkazu českých politických vězňů, všech, kdo se stavěli proti okupaci, tvrdě odmítám tento evropský appeasement.“

Poslankyně balí papíry a odchází z budovy. Z dálky je budova obrovská a osamělost člověka, který řekl něco jiného než ostatní, nesnesitelná.

O pár dní později, 17. listopadu večer postupují na Václaváku od muzea dolů odpůrci radaru, komunisté, plamenní pacifisté a zmatení studenti, jejichž vnitřní sílu a smysl pro spravedlnost zneužily bolševizované politické špičky. Kráčejí pomalu, v rytmu bubnů. Náhle proti nim vybíhá muž. Je sám. Navzdory posměchu celé tři minuty mává americkou vlajkou. Před tím tu celou hodinu hrstce naslouchajících vysvětloval, jakou bezpečnostní garanci pro nás spojenectví s USA v rozpolcené Evropě znamená. Vím jak se jmenuje. Osamělí běžci si zaslouží jméno. Je to písničkář Zbyněk „Ziggy“ Horváth.


  Rozhovor s Michalem Vieweghem                  Televizní glosář Jana Svačiny                  Hollar po čtyřech stoletích