Číslo 50 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor se spisovatelem.
Michalem Vieweghem.


 

 


 

 

 


 

 

„Pan Fonogram“ Gabriel GösselSedm let s edicí Fonogram

Přesně před sedmi lety se v prodejnách zvukových nosičů prvně objevil kompaktní disk z edice Fonogram, jejíž název mohl být v té době povědomý jen čtenářům Týdeníku Rozhlas a posluchačům Českého rozhlasu. Pod stejným názvem totiž na stránkách rozhlasového časopisu už nějaký čas vycházel seriál z historie české populární hudby, jehož zvuková podoba zpříjemňovala úterní večer na stanici Praha.

Autor Fonogramu, sběratel, překladatel a publicista Gabriel Gössel, dokázal mnoho desítek let staré nahrávky zpřístupňovat tak  atraktivním způsobem, že podnítil vydání knihy, která shrnula a doplnila jeho články a scénáře. Vydáním disku s hudbou Josefa Stelibského souběžně odstartovala edice vydavatelství Radioservis přinášející formou profilových kompaktních disků digitální přepisy často velmi unikátních snímků z Gösslova archivu. V průběhu následujících let si tak mohli zájemci pořídit na čtyřicet alb přibližujících v autentickém znění tvorbu prvorepublikových průkopníků českého jazzu a taneční hudby.

Katalog edice Fonogram dnes nabízí hned několik disků s hudbou R. A. Dvorského, S. E. Nováčka či Orchestru Jaroslava Maliny, stejně jako nosiče trampského písničkáře a současně tenoristy Národního divadla Oldřicha Kováře, svérázného komika a kabaretiéra Ference Futuristy či „slovenského Oldřicha Nového“, herce a zpěváka Františka Krištofa Veselého. Mezi další úspěšné tituly edice se zařadily i snímky s písněmi bohéma čtyřicátých let Fandy Mrázka, gramofonové nahrávky divadelních a filmových herců z let 1930–1945 Zavřete oči, přícházejí... nebo album shrnující historii kabaretního sdružení Červená sedma. Prostřednictvím jiných titulů Gössel splatil daň výrazným českým muzikantům, které komunistický režim zahnal do emigrace: Kamilu Běhounkovi, Jiřímu Traxlerovi či Eduardu Ingrišovi.

Jak vidno, edice Fonogram nenahlíží jen do historie zdejší populární hudby, ale svým způsobem i do ledví novodobých českých dějin. Že to bývají to expedice často dobrodružné, vždy však poučné, je nabíledni.

Milan Šefl

Foto Jarka Šnajberková


  Rozhovor s Michalem Vieweghem                  Televizní glosář Jana Svačiny                  Hollar po čtyřech stoletích