Číslo 40 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s básníkem a redaktorem ČRo.
Milošem Doležalem.

 


 

 

 

 

 

 


 

 


 

 

Klima Země se opravdu mění a otepluje

Dva roky po vyjití anglického originálu se k nám díky nakladatelství Dokořán dostává kniha významného australského zoologa a palentologa, ale především aktivisty v oblasti ochrany krajiny a popularizátora problematiky globální změny klimatu, profesora Tima Flanneryho. Jak vyplývá i z jejího titulu Měníme podnebí, autor si neklade otázku, zda lidstvo způsobuje svou činností oteplování zemského povrchu, či nikoliv. Naopak od prvních stránek přináší ověřené a přesvědčivé argumenty vědeckých prací z posledních let. Ty tento vliv spalování fosilních paliv a produkce skleníkových plynů jasně dokládají. V první části knihy je popsán klimatický systém Země a cesty, kterými ho člověk ovlivňuje – pozvolna, ale s možnými dalekosáhlými následky. Nečekejte ovšem fyzikální poučky a vzorce. Ilustrace vlivu teploty na absorbci oxidu uhličitého oceány na příkladu teplé plechovky s limonádou i další přirovnání mohou sice odborníkům připadat nepřesná, ale přitom trefně vystihují principy popisovaných jevů. Současný stav klimatického systému a srovnání vývoje globální teploty s obdobími před mnoha miliony let tvoří pouze vstup do problematiky. Dále nám autor představuje pravděpodobné první oběti změn klimatu, jako je například australská žába tlamorodka zázračná, a příklady již dnes silně ohrožených druhů rostlin a živočichů i celých ekosystémů – korálových útesů, horských pralesů tropického pásma, polárních oblastí Arktidy a Antarktidy. Výstupy z modelů, které předpovídají další chování klimatického systému Země v blízké budoucnosti, uvozují kapitolu, která se zabývá problémy, jež s vysokou pravděpodobností postihnou i nejpřizpůsobivější živočišný druh planety – člověka.

Trochu optimismu do těchto chmurných vizí vnáší popis systému, kterým si lidstvo v průběhu osmdesátých let minulého století dokázalo poradit s produkcí polyhalogenových uhlovodíků. Tyto látky, u nás známé jako freony, narušovaly ozonovou vrstvu Země a nebýt globálního zákazu jejich výroby, vnímali bychom dnes sluneční světlo jako faktor, který nás přímo ohrožuje na životě.
Poslední dvě části jsou věnovány jednak současné – podle autora zoufale nedostatečné – snaze o mezinárodní řešení celého problému (její páteří je Kjótský protokol, který dosud nepodepsaly Spojené státy ani Austrálie), jednak vlastním návrhům řešení. Zde jsou zváženy možnosti využití alternativních zdrojů energie nezávislých na fosilních palivech, mimo jiné i energie jaderné. Některá doporučení pro osobní angažovanost v úsporách energie a využívání alternativních zdrojů jsou však z pohledu průměrného Středoevropana těžko pochopitelná, realizovat je lze spíše v Austrálii či v Texasu.
Závěrečné stránky jsou místy hodně vizionářské – předpokládají mj. zřízení mezinárodní komise pro kontrolu klimatického systému Země i s možností jejích vlastních ozbrojených složek jako obdoby modrých přileb OSN. Ovšem záměr, který si Flanneryho kniha klade, to neoslabuje: čtenář je na základě vědeckých faktů informován o tom, že člověk klima Země ovlivňuje, že to pro živé organismy i pro něj představuje do budoucna vážný problém a že je potřeba tento problém řešit.

VÍT ŠRÁMEK

Autor je vedoucí útvaru ekologie lesa Výzkumého ústavu lesního hospodářství a myslivosti


  Rozhovor s Milošem Doležalem                      Zkraje týdne Věry Noskové                       Jak to slyší Vladimír Karfík