Návrat na titulní stránku

číslo 39 / 2007

Rozhlas Plus


Češi v zahraničí
Rubrika Češi v zahraničí vychází ze stejnojmenného pořadu ČRo 7 – Radio Praha.

Retta Slaviková Chandlerová a Ladislav Poláček při udílení ceny Gratias agit v PrazeČeský skanzen v Texasu

K českým kořenům se v americkém Texasu hlásí nejméně půl milionu lidí. Češi – a hlavně Moravané – do Texasu přicházeli už od poloviny 19. století a založili tu mnoho českých vesnic, mezi nimi i Prahu. V některých se dodnes mluví česky. Zachování českých tradic se věnuje i Centrum českého dědictví a kultury v Texasu. Jeho zástupci navštívili letos naše hlavní město. Ministr zahraničních věcí jim totiž předal prestižní cenu Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

„Já ti rozumím, ale neumím mluvit, you know? Je to dost těžké,“ řekl mi Ladislav Poláček, viceprezident Centra českého dědictví a kultury v Texasu. Podobná slova jsem od českých krajanů v Texasu slyšela mnohokrát. Podobně jako on totiž ještě v dětství mluvili česky.

Z Valašska i z Hané

Koláčový festival v Caldwellu patří k tradičním akcím českých krajanů v Texasu„Když jsme začali chodit do školy, otec trval na tom, že musíme mluvit anglicky. A kvůli tomu jsem češtinu hodně zapomněl. Když ale slyším lidi kolem mluvit, rozumím většinou všemu, co říkáte,“ vysvětluje Poláček.

Z Česka pocházejí všichni Poláčkovi předci – i to je typické pro naše krajany v Texasu. „Mí prarodiče přišli z Moravy, z Frenštátska, druzí byli Horní Lidče, tak jsme si tam teď udělali výlet a snažíme se poznat vaši zemi.“

Podobně tomu je u Retty Slavikové Chandlerové, která je prezidentkou Centra českého dědictví a kultury v Texasu. Její otec přijel do Spojených států v roce 1904 jako devítiletý. Jeho rodiče se do Texasu vydali se čtyřmi dětmi. Na rozdíl od většiny tehdejších českých imigrantů nepocházeli z Valašska, ale z moravské Kroměříže.

„Ale z maminčiny strany přijeli dřív. Byli z Valašské Polanky a do Ameriky přišli asi v roce 1873,“ říká Retta Slaviková a připomíná, že Češi, kteří na přelomu 19. a 20. století přijížděli do Texasu, bývali většinou velmi chudí. „Vždycky ale chtěli, aby se děti učily a aby z nich byli dobří lidé. A to je také naše kultura. Školy a kostely byly pro Čechy důležité.“

Kostely, které si Češi v Texasu postavili před sto lety, stojí často dodnes. „Mnoho jich je okolo La Grange, kde najdete Hostýn, Dubinu, ale i Prahu. Tam stojí velký kostel, ve kterém máme každý rok slavnost,“ líčí krajanka.

Na rozdíl od Ladislava Poláčka si Retta Slaviková češtinu uchovala. „Můj tatínek chtěl, abych se naučila česky – a moje stařenka anglicky nemluvila vůbec. Mně se česká řeč moc líbí, nemám ale moc příležitostí mluvit,“ říká.

Chráníme české dědictví

První větší vlna emigrantů z českých zemí odcházela do Ameriky kolem roku 1860. Šlo o rodiny zemědělců, drobné řemeslníky a obchodníky, spolu s nimi však za moře mířili i učitelé a kněží. Proud imigrantů se nezastavil prakticky po celou druhou polovinu 19. století. Největší počet vystěhovalců do Texasu pocházel z Valašska. Dnes v Texasu žije i podle těch nejskromnějších odhadů půl milionů lidí s českými kořeny.

Čeští muzikanti z texaské Dubiny kolem roku 1908„Není lehké to spočítat, protože říkáme, že jsme Američani, a ne že máme český původ. Já jsem českého původu, ale moje děti jsou po manželovi Chandlerové. Přestože je statistika nezahrnuje, i ony jsou českého původu,“ vysvětluje prezidentka Retta. Podle jiných odhadů proto v Texasu žije až milion lidí, kteří jsou potomky českých přistěhovalců. Tisícovka z nich je členy Centra českého dědictví a kultury v Texasu. Jeho činnost byla oficiálně zahájena v roce 1997, už několik let předtím se ale naši krajané snažili o založení muzea české komunity. To se jim povedlo v La Grange, kde vzniká skanzen českých přistěhovalců. La Grange leží v okrese Fayette, který se pyšní přívlastkem „Kolébka české imigrace do Texasu“.

„Teď se právě snažíme vybudovat kompletní českou farmu, protože většina Čechů, kteří přicházeli do Texasu, byli farmáři. Chráníme naše dědictví. Sbíráme knihy a věci, které si Češi s sebou do Ameriky kdysi dávno přivezli,“ líčí Retta Slaviková.

V La Grange dokonce stojí i typická valašská zvonička, kterou do Spojených států poslali tesaři z Valašska. Probíhá tu také řada krajanských setkání. „Máme několik hudebních skupin, které tam uvádějí tradiční českou muziku. Pořádáme také koláčové festivaly v Caldwellu a v Eunice a festival polky ve Westu.“

A jak dodává Ladislav Poláček, texaské české kulturní centrum podporuje také uchování a výuku češtiny mezi českými krajany. Do Texasu v posledních letech přijelo i několik českých studentů, kteří učí češtinu. „Pokusili jsme se, aby se na univerzitě učila čeština jako druhý jazyk. Teď, když přichází víc imigrantů, se česky mluví víc,“ říká Poláček.

Centrum českého dědictví a kultury v Texasu vlastní také knihovnu. V ní shromažďuje knihy, noviny, časopisy, ale i rodinnou dokumentaci a fotografie, které dokládají historii Čechů v Texasu. V prostorách Centra se schází česká komunita, probíhají tu koncerty, přednášky i propagační akce, které představují českou kulturu ve Spojených státech.

MILENA ŠTRÁFELDOVÁ

Další informace a příběhy: www.krajane.net

Foto Martina Stejskalová a archiv