Návrat na titulní stránku

číslo 39 / 2007

Nalaďte si


Sokol Franta Kužela ze Spešova

Vesnice Spešov poblíž Blanska se ničím zvláštním nevyznačuje. Snad kromě toho, že ze Spešova pochází jazykovědec František Trávníček, nemá žádnou pamětihodnost, která by stála za zmínku. Bahnitý rybníček Spešovští zasypali už dávno, ale když jsem tam jako malý jezdil, stávala vedle bývalého rybníka dřevěná bouda vonící dehtem. Zamčena byla už kdovíkdy, rezavý visací zámek dávno nešel otevřít. Skrz škvíry mezi prkny jsem však viděl, že v boudě je – obetkáno pavučinami – tělocvičné nářadí a náčiní: například bradla, švédská bedna, koza. A na zemi se válely rezavé koule. Tehdy jsem ovšem nevěděl, že bouda s náčiním je zapomenuta záměrně. Patřila Sokolu, který vedl Franta Kužela, zapálený sportovec a atlet, jinak obyčejný úředník nedalekého lihovaru.

O Frantovi Kuželovi se tenkrát ve Spešově vůbec nemluvilo, jako se nemluví o mrzákově amputované noze. Byl zavřený jako politický vězeň. Přitom o politiku se nezajímal a žádnou politickou činnost, natož protistátní, nevyvíjel. Pouze „sokoloval“, vedl mladé lidi, pořádal místní sportovní soutěže a přebory. Tehdejší moc ho zavřela zřejmě jen tak, protože ve Spešově nikdo důležitější, na kom by se dala demonstrovat síla režimu, asi nebyl. Na sokolovi Kuželovi režim i Spešovským předvedl, jaký bude, jak se ho mají bát. Za propuštění Franty Kužely se u tehdejšího ministra Rudolfa Baráka přimlouval leckdo. Nic nepomohlo. Po celé mé dětství, kdy já jsem do Spešova jezdil, on seděl.

Pořad o Frantovi Kuželovi, který připravil autor tohoto článku, vysílá Český rozhlas 2 – Praha v rámci rozhlasového cyklu Tisíc příběhů v pátek 21. září v 17.30 hodin a opakuje ho v neděli 23. září ve stejném čase.

ONDŘEJ VACULÍK