Návrat na titulní stránku

číslo 33 / 2007

Nalaďte si


Goldoniho komedie o chytré hostinské

V rozhlasové přehlídce italských komedií samozřejmě nesmí chybět velký zjev italského a světového dramatu, významný divadelní reformátor Carlo Goldoni. Český rozhlas 3 – Vltava uvede v sobotu 18. srpna ve  14 hodin jeho komedii Mirandolina.

Už v osmi letech napsal Carlo Goldoni první scénář loutkové hry. Přesto vystudoval práva a krátkou dobu byl advokátem. Divadlo však nakonec zvítězilo a  Goldoni se stal nejen nejhranějším italským dramatikem, ale také reformátorem italského divadla, když proti improvizační volnosti a zároveň schematičnosti komedie dell‘arte  postavil úplný a závazný text.

Mirandolině propůjčila svůj hlas Simona StašováSvou reformou Goldoni však proti sobě poštval tradicionalisty, kteří trvali na starém divadle masek. Po jejich útocích nakonec odešel do Paříže, kde dále psal až do své smrtiv roce 1793. Goldoni je autorem více než dvou set  komedií a osmdesáti kratších dramatických útvarů pro hudební veselohry. Náměty jeho komedií vycházely ze skutečného života a z jeho vlastních zkušeností. Na postavy a postavičky svých komedií se díval se shovívavou ironií a s pochopením pro jejich slabosti. Goldoni, který své zkušenosti shrnul ve zdramatizované poetice Komické divadlo, ustanovil svého druhu měšťanskou komedii založenou na charakterech. Jeho postavy se temperamentem a myšlením podobali jeho současníkům. Často dějiště svých her umisťoval do rodných Benátek. Odehrávají se tam i všechny tři hry, jež jsme do naší přehlídky vybrali: Benátskou vdovičku, Mirandolinu a Kavárničku.

Komedie Mirandolina plní divadelní sály od roku 1753. Komedie vypráví o půvabné a chytré paní hostinské, která při hledání toho nejvhodnějšího majitele  pro své srdce i hospodu vsadí nejen na znalost mužských povah, ale i na ženský důvtip kořeněný trochou zlomyslnosti. V rozhlasové inscenaci, kterou nastudoval režisér Ivan Rajmont, uslyšíte Jiřího Štěpničku, Pavla Rímského, Aloise Švehlíka, Mariku Procházkovou, Simonu Babčákovou, Aleše Procházku a Jana Skopečka. Titulní roli ztvárnila Simona Stašová.

MARTIN VELÍŠEK

Autor je vedoucí Literárně-dramatické redakce Českého rozhlasu 3 – Vltava

Foto Jarka Šnajberková