Návrat na titulní stránku

číslo 33 / 2007

Televizní glosář


...AGÁTY PILÁTOVÉ

Čeho je moc, toho je příliš...

Karel Gott v Lucerně... Kolik že měl těch sak?Návraty do minulosti bývají zpravidla vděčné a poučné, navíc se dají pořídit poměrně snadno a levně. Zejména, máme-li k dispozici dost zajímavého archivního materiálu. Ten patrně motivoval autory Večera na téma… Bejvávalo dobře? (15. 7.), v němž si prostřednictvím dobové publicistiky položili (doufejme že řečnickou) otázku o „přednostech“ minulého režimu. Ostrý nástup nenechal nikoho na pochybách: střihové pásmo z filmových žurnálů padesátých let – včetně záznamů z oslav Stalinových narozenin – hovořilo účinněji než dlouhá slovní hodnocení. Poklidná reportáž z Volyně poskytla výmluvný obrázek o životě ospalého městečka a neperspektivních vyhlídkách na budoucnost. Jedním z autorů někdejšího cyklu Naše městečko byl Přemek Podlaha, který tu připomněl svou kreativnější minulost. Nepochopitelné však bylo zařazení únavně dlouhého pořadu Šedesát roků je čerstvá snítka, pásma (s odpuštěním) poezie sestaveného k výročí vzniku KSČ. Bylo užitečné leda k roztrpčení nad zneužitím veršů Jana Nerudy a snad ještě k pocitu zadostiučinění, že hodnotní herci (zde s výjimkou Vladimíra Ráže) se k takovým taškařicím přece jen nepropůjčovali. Jinak ztráta času.

Ostravská Ta naše povaha česká na téma Dlužím, dlužíš, dlužíme (18. 7.) o spotřebních úvěrech a přidružených problémech zato byla časem velmi dobře investovaným; až přišlo líto, že v téže době běží na ČT 1 Horákovi, jimž – a rodinnému humoru – dali v současném seriálovém boomu možná mnozí diváci přednost. Dobře jim tak, ať se dál zadlužují!

Je trochu depresivní, že Karel Gott v Lucerně neobsadil pouze jeden sobotní večer, ale vydal se do českých domácností na dlouhou letní šňůru. (Možná proto, aby diváky přesvědčil, že přece jen „tenkrát“ bejvávalo aspoň trochu dobře...) Čeho je moc, toho je příliš, jako těch barevných převleků v jednom z hvězdných gottovských večerů, datovaným tentokrát rokem 1980 (28. 7.). Kolik že měl těch sak – pět, či sedm? Mohla z toho být pěkná divácká soutěž. Jistě, jeho hlasový fond i výdrž zaslouží obdiv, ale přece jen: to neměla Česká televize pro léto na skladě taky něco jiného? Například recitálek bezesporu zajímavé zpěvačky Marty Töpferové, jejíž televizní vystoupení v pořadu Sólo pro... (30. 7.) zapůsobilo osvěžujícím dojmem, se musel spokojit s pozdními nočními hodinami...

Autorka je filmová a televizní publicistka

Foto archiv