Návrat na titulní stránku

číslo 19 / 2007

Nalaďte si


Příběh muže, jenž se znovu narodil

Rozhlasovou hru norského dramatika Pera Schreinera Zpátky na Luční vrch připravil na čtvrtek 10. května Český rozhlas 3 - Vltava. Českou premiéru hořké komedie o muži, který se znovu narodil, v následujícím textu představuje dramaturg Hynek Pekárek.

Kdo by dnes nechtěl bydlet na dobré adrese! V norském hlavním městě Oslo je takovou dobrou adresou ulice Tuengen Allée - Luční vrch. Hrdina rozhlasové hry Zpátky na Luční vrch Sverre má právě v téhle vyhlášené ulici dům a u něho zahradu s velkým bazénem. Sverre si toho - i svého dobrého zaměstnání - považuje. Žije nevzrušivým životem spořádaného občana, který vždy ze zaměstnání pospíchá do své luxusní vily, kde ho čeká půvabná a milující manželka Gerd a dobře vychované děti. Tahle středostavovská idylka by mohla pokračovat až k pohádkovému konci „a žili štastně až do smrti“, kdyby do Sverrova života jednoho dne nezasáhla nešťastná autonehoda.

Hra Zpátky na Luční vrch je i návratem Oldřicha Kaisera na rozhlasové vlnySwerre se probudí v nemocnici, jeho hlava i paměť jsou v pořádku, jen se nemůže se hýbat. Má žízeň. K jeho zděšení mu místo nápoje nabídne neznámá žena k napití svůj prs. Swerre si s hrůzou uvědomí, že vězí v cizím těle. Se svou reinkarnací v tělíčku novorozence, kterého si štastní rodiče záhy odvezou domů a který je rozmazlován celou rodinou, se Swerre nehodlá smířit. Hlasitě protestuje, ale navenek vydává jenom dětské žvatlání. Rozhodne se proto trpělivě čekat, až se naučí chodit, a pak se konečně vydá zpátky do svého domu na Lučním vrchu, kde ho jistě všichni netrpělivě čekají. Všechno však dopadne trochu jinak, než si Swerre - ted již malý Hakon - představuje.

Hořká norská komedie Pera Schreinera (1965) se s velikým úspěchem a v režii zkušeného režiséra Steinara Berthelsena poprvé představila mezinárodnímu publiku v roce 2005 na festivalu Prix Europa v Berlíně, kde získala speciální cenu sponzorovanou stanicí Radio France. Nastudována byla poté mnoha evropskými rozhlasovými stanicemi. Nyní se v české premiéře představuje v režii Ivana Chrze, který ve spolupráci s hudebním režisérem Michalem Ratajem natočil inscenaci moderními rozhlasovými prostředky ve svižném tempu a s mnoha zvukovými efekty. Hru výborně přeložil František Fröhlich. V hlavní roli muže, který se znovu narodil, uslyšíte Oldřicha Kaisera.

HYNEK PEKÁREK

Foto Bioscop