Návrat na titulní stránku

číslo 11 / 2007

Televizní glosář


...JANY CIMBUROVÉ

Vládnou nenápadní hrdinové?

Hugh Laurie v hlavní roli seriálu Dr. HouseMálokdy se podaří připomenout výročí únorového puče tak výrazně, jako se to povedlo České televizi přímo 25. února. Repríza přepisu Hostovského Nezvěstného, tematický večer na ČT 2, ale především vynikající původní televizní film - za to vše zaslouží skladba programu i dramaturgie obdiv. Snímek Swingtime se vymyká standardu dramatické tvorby ČT hutným scénářem, nápaditou režií Jaromíra Polišenského, a zejména strhujícími hereckými výkony v čele s bratry Dlouhými. Svou dynamičností měl šanci oslovit i mladší publikum, které už události staré půl století považuje za dávnou a možná nezajímavou historii. Příběh muzikanta, který se stal obětí nemilosrdných manipulací státní bezpečnosti, přitom vychází z reálných podkladů. Doufejme jen, že Polišenský v budoucnu dostane další režijní příležitosti.
   Pochvalu ale zaslouží tentokrát i komerční televize. Americký seriál Dr. House by sice více slušel veřejnoprávnímu médiu, kde by se pro něj možná našel i lepší vysílací čas než pozdní pondělní večery, ale buďme Nově vděční, že mezi všemi nekonečnými seriály z medicínského prostředí vybrala jeden z nejlepších. Dr. House sází na nekonvenčního titulního hrdinu - či spíše antihrdinu. Kulhající, veskrze protivný, prostořeký potížista má své kouzlo - a hlavně tajemství, vydávané scenáristy po miniaturních kousíčcích lačnícím divákům.
   Způsob, jakým jej ztvárnil Hugh Laurie, nemá obdoby. Není divu, že mu letos vynesl Zlatý glóbus. Snad poprvé v dějinách stojí a padá úspěšný americký seriál na britském herci. Laurie totiž není žádná hvězda z Beverly Hills: tenhle podařený kamarád Stephena Frye (v osmdesátých letech spolu natočili šestadvacetidílný zábavný pořad) má za sebou například spoluúčast v Černé zmiji Rowana Atkinsona, zahrál si v Rozumu a citu od Anga Leea či v Branaghově snímku Petrovi přátelé. Proslýchá se, že byl jedním z horkých kandidátů na jednu z hlavních rolí v kultovním Červeném trpaslíkovi. Více Evropy do amerického šoubyznysu, více nenápadných hrdinů na české obrazovky!

Autorka je televizní publicistka

Foto archiv