Návrat na titulní stránku

číslo 5 / 2007

Nalaďte si


Hudební horečka Martiny Jankové

Jako lehký lyrický soprán lze nejvýstižněji charakterizovat hlas Martiny Jankové. Umělkyně s moravskými kořeny, která v současné době působí jako sólistka curyšské opery, se představí posluchačům Českého rozhlasu 3 - Vltava v pořadu Matiné. Stanice ho bude vysílat od 30. ledna do 2. února vždy v 10.15 hodin.

Martina Janková objevila hudbu skrz otevřená okna rodiny Kotkových ve Frýdlantě na Ostravicí, kam jezdila za babičkou na prázdniny, v době, kdy jí bylo něco mezi třemi čtyřmi lety. Protože dříve zpívala, než mluvila, vymohla si tehdy, že bude účinkovat se známou cimbálovou muzikou pana Kotka a písnička Rožnovské hodiny se tak brzy v jejím podání stala ve Frýdlantě nad Ostravicí hitem. Její další velkou hudební láskou souznící s místem, kde vyrůstala, byla osobnost Leoše Janáčka.

Martina Janková začala hrát na violoncello, ale poté, co dva roky cvičila pořád dokola písničku Já jsem z Kutné Hory..., se raději začala věnovala zpěvu. Vystudovala Janáčkovu konzervatoř i Ostravskou univerzitu, Akademii v Basileji a Mezinárodní operní studio při curyšské opeře, jejíž sólistkou je od roku1998 dodnes.

Martina Janková: moravská sopranistka s mezinárodním renoméSplnila si tak svůj velký sen. Na této scéně provedla více než třicet rolí jako Pamína, Celia (Lucio Silla), Despina, Gretel (Perníková chaloupka) či Lucietta (Čtyři grobiáni). Spolupracovala s významnými dirigenty (J. E. Gardiner, N. Harnoncourt, V. Fedosejev, N. Santi, F. Welser-Möst či W. Christie). Z původního plánu pobýt ve Švýcarsku pouhé dva měsíce bylo najednou dvanáct let.

Lehký lyrický soprán, jehož fyziologické možnosti Janková plně respektuje, jí dovoluje se věnovat nejen opernímu repertoáru, ale hlavně - což koresponduje i s jejím životem věřícího člověka - oratorní a písňové tvorbě. Kromě účinkování na curyšské scéně koncertně hostuje po celé Evropě, Izraeli a v Japonsku. Spolupracovala rovněž s Vídeňskou, Izraelskou a Českou filharmonií, Rozhlasovým orchestrem ve Frankfurtu a s tělesy jako, je Concentus musicus ve Vídni, La Chapelle Royale Paris či s curyšským Tonhalle orchestrem. Jejím posledním nahrávacím počinem je písňové CD Voyage. V současné době můžeme renomovanou sopranistku zastihnout na curyšské scéně v hlavních rolích oper Liška Bystrouška a Fidelio, v březnu pak v novém nastudování Figarovy svatby.

Jednotlivé díly Matiné přinesou tato témata: Moravské a švýcarské hudební kořeny Martiny Jankové, Hvězdné zážitky z opery, Duchovní hudba, Oblíbení dirigenti a interpreti Martiny Jankové.

RENÁTA SPISAROVÁ

Foto David Port