Návrat na titulní stránku

číslo 5 / 2007

Televizní glosář


...Jana Jaroše

I ochrnutý může stíhat kriminálníky

Na obrazovky vtrhnul nový detektivní seriál nazvaný Eden (každé pondělí večer na ČT 1). Má šest částí, z nichž první vznikla již před dvěma lety a byla jako jediná také kdysi uvedena ve značném předstihu. Autoři s režisérem Jiřím Chlumským v čele tu mapují nejrůznější společenské problémy, které znepříjemňují život nejen policii - ať již jsou to války taxikářských gangů nebo naposledy (15. 1.) kriminální činnost nabalená na leckdy bizarní romské etnikum. Když z převáženého zavazadla vykoukne ruka mrtvého, sotva zůstanete v klidu.

Eden se řadí mezi pokusy o akční podívanou, nabídne přestřelky i honičky. Jenže naši filmaři s takovým vybavením nikdy velkého štěstí nedosáhli, více se jim dařilo v psychologizujících příbězích maigretovského typu. Málomluvné detektivy, bedlivě zkoumající každou stopu i každého podezřelého, ztělesnili s velkou přesvědčivostí naši nejlepší herci, počínaje Jaroslavem Marvanem nebo Rudolfem Hrušínským. Jak se daří Edenu? Rozpačitě. Chvilku jasno, chvilku zataženo. Třeba v úvodní taxikářské části drhla přesvědčivost (přesněji možná uvěřitelnost) zápletek i jejich aktérů, selhávaly rozmluvy příliš prozrazující umělohmotný původ u psacího stolu. Další díly se naštěstí zlepšily.

Policisté v Edenu: Ondřej Vetchý a Jan PotměšilHlavními hrdiny jsou dva nerozluční kamarádi, poldové, které rozdělí tragické zranění jednoho z nich. Hned na začátku vidíme těžce zraněného, jak skončí na vozíčku. Posléze najde uplatnění jako řidič taxíku a se svým parťákem, jenž i za něho musí mít výdrž a rychlé nohy, spolupracuje na šetření všelikých „pouličních“ případů. Postiženého hraje Jan Potměšil, jeho kolegu Ondřej Vetchý. Se zločinci se potýkají bez rukaviček, neváhají ránu vrátit, cele oddáni svému nikoli povolání, ale přímo poslání. Troufám si tvrdit, že oba protagonisté vykazují schůdnou dávku přijatelnosti, spornější je úroveň scénářů, které občas škobrtají jak v modelaci zápletek, tak v kresbě postav, zvláště těch vedlejších, které tvoří pozadí. Co mi zvláštní policajtská dvojice připomíná? Dávný anglický seriál Randall a Hopkirk, který zašel ještě dál: z parťáka sympatického detektiva se tam rovnou stal duch. Edenu však chybí jeho starosvětská noblesa.

Foto archiv ČT