Návrat na titulní stránku

číslo 3 / 2007

Nalaďte si


Globální narozeninová party

Od roku 1963 organizují umělci celého světa globální „narozeninovou party“ připomínající zrod umění. To se údajně narodilo před jedním milionem a čtyřiačtyřiceti lety v okamžiku, pravěký umělec vhodil suchou houbu do nádoby s vodou. K oslavě letošních Narozenin umění - Art‘s Birthday Party - se opět připojí i Český rozhlas 3 - Vltava.

Otcem této tradice je jeden z členů hnutí Fluxus Robert Filiou (1926–1987). Byl to on, kdo 17. ledna 1963 performančním gestem deklaroval, že právě uplynul jeden milion let od vzniku umění. O deset let později, v roce 1973, pak Filliou oslavil 1 000 010. narozeniny umění v Neue Galerie v Cáchách. Po jeho smrti začali umělci slavit tento svátek v duchu The Eternal Network - Filliouova snu o věčného spojení umělců na celém světě. „Narozeninová oslava se tak koná na různých místech světa a jednotliví umělci jsou vyzýváni, aby umění přinesli své narozeninové dárky, které mohou být díky vzájemnému komunikačnímu propojení společně sdíleny,“ vysvětluje český koordinátor projektu Michal Rataj.

Na loňských Narozeninách umění vystoupil i bubeník Pavel FajtPodobně jako v minulých dvou letech se k oslavám připojí i Český rozhlas 3 - Vltava, a to hned na několika úrovních. „Inspirací pro letošní oslavu bylo sté výročí experimentu s bezdrátovým přenosem lidského hlasu,“ říká Rataj. Na Štědrý den roku 1906 se v éteru ozval hlas kanadského vynálezce Reginalda Fessendena: „Hello! Test, 1, 2, 3, 4. Is it snowing where you are Mr. Thiessen?“ Kromě odvysílaného Handlova Larga a vynálezcovy hry na housle oslovuje Fessenden temným éterem na dálku svého spolupracovníka a ptá se, zda „tam u něj sněží“, ač ví, že neuslyší odpověď.

Mezinárodní komunikační projekt Art‘s Birthday 2007 tak 17. ledna od 19.30 do 22.30 hodin připomene „sto let rádia“. Stejně jako předchozí narozeninové párty se i ta letošní se uskuteční v husté síti propojující umělce a rozhlasové stanice po celém světě, a to živě na rozhlasových vlnách, po internetu, telefonních linkách i v satelitním propojení. „Pražským příspěvkem bude dvouhodinový program v Experimentálním prostoru Roxy NoD v Praze s performancemi českých i zahraničních umělců rezonující s různými historickými i současnými aspekty rozhlasu jako uměleckého média,“ popisuje Rataj. Dvouhodinové živé vysílání, v němž kromě přímého přenosu z klubu Roxy zazní i živý satelitní program ze Záhřebu, Florencie, Bratislavy a Helsinek, bude mít na programu od 20 do 22 hodin Český rozhlas 3 - Vltava. Celovečerní stream audia a videa z Roxy pak lze sledovat na stránkách komunitního rádia (www.lemurie.cz). Prezentace, kompletní program a archiv akce je dostupný na: www.rozhlas.cz/artsbirthday.

RENÉ KOČÍK 

Foto Simon Chang