Návrat na titulní stránku

číslo 2 / 2007

Nalaďte si


Vlídné vzpomínání Rudolfa Pellara

Od pondělí 8. ledna, Český rozhlas 3 - Vltava, vždy v 11.00

Když herec, zpěvák a překladatel Rudolf Pellar vypravuje, zaujme posluchače snad každým slovem. Jeho život sice nebyl naplněn velkými dramaty, ale prožil toho dost - vždyť se narodil v roce 1923. Jako školák ještě psal písmena kamínkem na břidlicovou tabulku, dnes ke své překladatelské práci používá počítač. Co však na jeho vyprávění posluchače nejvíc těší, to je neutuchající zájem o všechno kolem sebe, neustálá chuť do práce a radost z ní. „Já naštěstí pořád mám co dělat,“ říká, „a když nedělám jedno, tak dělám něco jiného, a zaplať Pán Bůh, pořád mě to baví.“

Herec, překladatel a šansoniér Rudolf PellarZa svou hereckou dráhu vděčí Pellar paradoxně nacistům, kteří zavřeli české vysoké školy. Vlastně z nouze se pokusil dostat na konzervatoř - a hned napoprvé uspěl. Herectví propadl a k oborům, které chtěl původně studovat (byla to čeština a němčina), se už nevrátil. U herecké profese zůstal celý život a na divadelních prknech jej můžeme vidět dodnes. Z oblastních divadel vedla nedlouhá cesta do Prahy, kde vystřídal několik scén, zpíval v rozhlase a vystupoval v televizi. Slibná kariéra populárního zpěváka však skončila se začátkem normalizace.

Žena Rudolfa Pellara Luba byla původně také herečkou, ale nakonec se rozhodla - patrně i s ohledem na tři malé děti - pro dráhu překladatelky. Spolu se svým mužem pak přeložila z angličtiny opravdu úctyhodné množství knih. Tisíce stránek vždy několikrát přepisovali a společně pilovali, až vznikla definitivní verze. Za totality se však Pellarovi netěšili přízni nakladatelských domů a jejich překlady museli pokrývat svými jmény přátelé, třeba i Jan Zábrana.

Přestože Pellarovy písničky nesměly znít v rozhlase, přestože on sám zmizel z televizní obrazovky, milované šansony neopustil a spolu s několika přáteli vystupuje dodnes. Mnozí se v průběhu let vystřídali, ale Rudolf Pellar a Milan Jíra „u klavíra“ zůstávají. Šansony také doplní vzpomínky Rudolfa Pellara, které pro Český rozhlas 3 - Vltava připravila v pěti pokračováních Hana Soukupová.

(has)

Foto Jarka Šnajberková